Pálinkaügy: hamarosan ítélet

Márciusban vagy áprilisban döntést hozhat az Európai Bíróság a szabad pálinkafőzés hazai szabályairól.

Jakubász Tamás
2014. 03. 01. 6:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár már a következő hetekben meghozhatja döntését az Európai Bíróság a szabad pálinkafőzésről szóló magyar szabályok ügyében. A Magyar Nemzet információi szerint a témakör élénk érdeklődést váltott ki az unióban, s a luxembourgi székhelyű bírói testület márciusban, legkésőbb áprilisban kihirdetheti ítéletét. Az eljárás kimenetelével kapcsolatban egyébként korábban úgy értesültek: az uniós ítélkező fórum valószínűleg elmarasztaló ítéletet hoz, vagyis kimondhatják, hogy azok is kötelesek jövedéki adót fizetni, akik évente ötven liternél kevesebb pálinkát főznek. Előzményként megemlíthető, hogy az ügyben az Európai Bizottság indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen.

A szabad pálinkafőzésben rejlő jogszerű lehetőségeket eközben egyre többen ismerik fel – legalábbis erre utalnak a hatósági adatok, tapasztalatok. Kérdésünkre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) jövedéki ügyekkel foglalkozó szóvivője arról beszélt: a szeszfőzdékben mind nagyobb mennyiségű párlatot állítanak elő az adómentesség keretei között. A pálinkaliberalizáció rendelkezései szerint ugyanis – bizonyos mennyiségig – nemcsak a házi italfőzésnél nem kell közterhet leróni, hanem akkor sem, ha a magánszemély szeszfődét bíz meg a munkával. Suller Attila kiemelte azt is: a boltokban kevesebb pálinka fogyott, a különféle gyártók palackozott termékeiből tavaly a korábbinál kisebb mennyiséget hoztak forgalomba.

A pénzügyőrök az adatok áttekintése, összesítése mellett nagyjából 22 ezer alkalommal vizsgálatot is végeztek a pálinkapiac professzionális szereplőinél. Az eljárásokban a tömény italok árusításával, kereskedelmével kapcsolatos összes szabály megtartását ellenőrizték, így a fináncok magánfőzőket csak elvétve kerestek fel.

– A vámhatóság munkatársai leginkább a vendéglátó- és szórakozóhelyeknél, kocsmáknál, kereskedelmi egységeknél vizsgálódtak, a legtöbb szabálytalanságra éppen ezeknél a gazdasági szereplőknél derült fény – jegyezte meg a szóvivő. A feltárt jogsértések között adminisztrációs hiányosságok is szerepeltek, emellett nemegyszer kétes eredetű italra bukkantak a pénzügyőrök, vagy azt rögzítették: az adószabályokat sértette meg a boltos, a kocsmáros. A NAV az ország valamennyi megyéjében tartott tavaly ellenőrzéseket.

A szóvivő végül azt mondta: a tavalyi 22 ezer eljárásban ötezer szabályszegést tártak fel, a bírságok együttes összege meghaladta a 610 millió forintot. A szervezet  folytatja a vizsgálódást, a pénzügyőrök az idei év elején 2500 ellenőrzést fejeztek be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.