Megduplázódott hazánk erdőterülete

Magyarországon minden évben több ezer hektárral tovább bővül az erdők területe az új telepítéseknek köszönhetően.

KG
2014. 09. 05. 19:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy István, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (Megosz) két évtizedes fennállását méltató rendezvényen arról is beszélt, hogy a Nemzeti Erdőprogram alapján – amely része a Nemzeti vidékstratégiának – felgyorsul az erdőtelepítések üteme. Így a következő 10 év alatt várhatóan mintegy 700 ezer hektárral növekszik az erdők területe az országban, hogy az erdő által borított területek nagysága mihamarabb 20-ról 27 százalékra nőjön.

Hozzáfűzte: mivel Magyarországon sok az osztatlan közös tulajdonú és a gazdálkodás alá nem vont erdő, a kihasználatlan területek fontos tartalékot jelentenek a nemzetgazdasági növekedés szempontjából. Ezért az erdőgazdálkodás Magyarország egyik fontos kitörési pontja lehet a 2020-ig tartó vidékfejlesztési ciklusban. Ebben a folyamatban a szaktárca számít a Megosz aktív közreműködésére.

Az államtitkár utalt rá: a magyar magán-erdőgazdálkodás a privatizáció óta eltelt negyedszázadban nem volt könnyű helyzetben. Ismert tény – mint mondta –, hogy a magánosítás során a magán-erdőgazdálkodók elsősorban az egykori termelőszövetkezeti erdőket és az állami erdőgazdaságok gyengébb, problémásabb területeit kapták meg. Valószínűleg éppen ezért a magán-erdőgazdálkodás szereplői hamar felismerték, hogy érdekük egy erős szakmai szövetség létrehozása a közös fellépés érdekében.

Nagy István kiemelte: a magán-erdőgazdálkodás számára nagy jelentőségű volt, hogy a magánszektor számára is megnyílt az elmúlt években a közfoglalkoztatás lehetősége. Így ma már több, mint 1500 közfoglalkoztatott dolgozik a magyar magánerdőkben. A célkitűzés pedig az, hogy ezek a programok a jövőben is folytatódjanak.

Bitay Márton Örs, az FM állami földekért felelős államtitkára aláhúzta: az elmúlt két évtized legfontosabb üzenete az ágazat számára, hogy növekszik Magyarország erdővel borított területeinek aránya. Köszönhető mindez a támogatások és a telepítések rendszerének, valamint az állami és magán-erdőgazdálkodók kitartó, céltudatos munkájának. Külön öröm, hogy ez a növekmény jelentős része a magán-erdőtulajdonosok kezében van.

Ezzel a magánerdők lassan elérik a teljes magyar erdőállomány 50 százalékát. Mindez most mintegy 850 ezer hektár erdőt, és mintegy 35 ezer gazdálkodót jelent. A magánerdők egyre nagyobb aránya azt is jelenti, hogy egyre több vidéki munkahelyet létesítenek a magán-erdőgazdálkodók. Egyebek mellett ezért fontos a magán-erdőgazdálkodók támogatása, hiszen ők helyben piaci alapon valósítanak meg munkahelyeket, és nyújtanak így megélhetést sok embernek – hangsúlyozta.

Az államtitkár az MTI-nek még mindezt kiegészítette azzal, hogy a szaktárca a Megoszra stratégiai partnerként tekint. Így a jogalkotási munkában is számít a segítségére. Bitay Márton Örs jelezte: a Megosz szorgalmazta az erdő-, a természetvédelmi és a vadaszati törvény esetében egységes jogszabály alkotását.

Luzsi József, a Megosz elnöke elmondta: a magán-erdőterületeknek mintegy 80 százalékát művelik jelenleg Magyarországon. A magánerdők területe az elmúlt 20 évben több, mint 100 ezer hektárral nőtt. A magánerdőkben évente mintegy 3,3 millió köbméter hengeres fát termelnek ki. Ennek a termelési értéke 80 milliárd forint, amennyiben mindehhez hozzászámolják a különféle erdei szolgáltatásokat is, úgy a termelési érték 120 milliárd forintra emelkedik.

A Megosz elnöke az MTI kérdésére közölte még azt is: a magánerdőkből úgy termelnek ki évente 3,3 millió köbméter fát, hogy közben az erdők fatömege gyarapszik. Most a magánerdők fatömege 140 millió köbméter. Ez azt jelenti, hogy az erdők növedéke évente több, mint a kitermelés. A kitermelés mértéke a magánerdőkben 80 százalék körül mozog, így a tartamosság garantálható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.