Pápa Levente, az Együtt alelnöke még július végén szólította fel Papcsák Ferencet, a jegybank felügyelőbizottságának fideszes elnökét, hogy „azonnal folytassanak le egy vizsgálatot arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank az elmúlt években hogyan költhetett el több száz milliárd forintot felelőtlenül, nem szakmai célokra”.
Akkor védelmébe vette és törvényesnek nevezte a jegybak alelnöke a Magyar Nemzeti Bank műkincsvásárlásait. Gerhardt Ferenc szerint a hasonló beruházás bevett szokás, már korábban is volt rá példa. Az alelnök azt is mondta, hogy a jegybank tulajdonában lévő képeket csak letétbe helyezik el a közgyűjteményeknél, amivel az MNB nem követ el tiltott monetáris finanszírozást.
Ahogy korábban a Magyar Nemzet is írt róla, a bank felügyelőbizottsága az a testület, amely ellenőrizheti az intézmény gazdálkodását, amire most nagy a szükség. Az MNB ugyanis kitalált magának egy olyan programot, és létrehozott olyan szervezeteket, amelyek segítségével – homályos eredetű forrásokból – már több százmilliárd forintot költött el műkincsekre, ingatlanokra, szakemberképzésre. Mindez azért aggályos, mert az MNB-re egészen más feladatokat ró a törvény.
Ezzel kapcsolatban júliusban azt kifogásolta az Együtt, hogy az adófizetők pénzén vesznek műkincseket, amire nincs felhatalmazva a jegybank. Pápa Levente az Indexnek elmondta: Papcsák Ferenc egyetértett vele abban, hogy az MNB pénze közpénz, és a jegybank alapítványai is közpénzt költenek. Noha jelenleg még jogászok vizsgálják, hogy a felügyelőbizottság közvetlenül ellenőrizheti-e az alapítványok tevékenységét is, ahhoz nem férhet kétség, hogy mivel közpénzt költenek, legalább az Állami Számvevőszék vizsgálhatja majd a működésüket.
Az ingatlanos ügyeket, amelyekre nagyjából 90 milliárd forint ment el, a Nyikos László vezette munkacsoport vizsgálja majd, a mintegy 300 milliárd forinttal létrehozott alapítványok köre Madarász Lászlóhoz tartozik, Szényei Gábor András pedig a durván 30 milliárdos Értéktár programot, vagyis a műkincsvásárlásokat nézi majd át.
Pápa Levente szerint Papcsák csütörtöki megbeszélésükön azt mondta, hogy az egyes munkacsoportokat irányító fb-tagok külső és belső munkatársakat is bevonhatnak a vizsgálatba, annak tehát, hogy a politikától független szakértők is részt vegyenek az MNB pénzügyeinek átfésülésében, elviekben nincsen akadálya.