A költségvetés fizet a bankok helyett

A tervek szerint ma kerül a kormány elé az újrafogalmazott Quaestor-kártalanítási törvény.

Hajdú Péter
2015. 12. 02. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegében megelőlegezte a pénzintézetek számára kedvező döntést Andreas Treichl, az Erste Group vezérigazgatója, amikor a minap arról beszélt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a bankkal és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötött egyezmény minden pontját betartotta. Az Erste Bank, az EBRD és az állam közötti megállapodásban az idei év elején vállalta a kormány, hogy csökkenti a bankadót, s hogy nem rak újabb terheket a bankok nyakába előzetes egyeztetés nélkül, ennek fejében 15 százaléknyi tulajdonrészt vásárolhat a bankban.

Pedig a november 6-án tartott bécsi sajtótájékoztatóján még arról beszélt a bankvezér, az Erste eláll attól a szándékától, hogy 15 százaléknyi tulajdonrészt eladjon a magyar államnak, ha a kormány nem tartja be tavaszi ígéretét. Egyrészt attól tartott, hogy nem hajtja végre a feltételek nélküli bankadócsökkentést a kormány, hanem engedve a jegybanki elképzelésnek, csak a hitelezés növelése fejében mérsékli a bankadót. Másrészt azt nehezményezte Treichl, hogy pluszteherként a kormány a bankok nyakába varrja a Quaestor-kártalanítás terheit.

Ezzel szemben a Der Standard című osztrák lapnak a napokban adott interjújában már arról beszélt, hogy Orbán Viktor az Erstével és az EBRD-vel kötött megállapodás összes pontját betartotta. Véleményének megváltozása egyrészt az időközben nyilvánosságra hozott bankadótervnek köszönhető, amelyből világosan látható, hogy feltételek nélkül csökken jövőre a bankadó. Másrészt annak, hogy az Alkotmánybíróság egyebek mellett a bankok által kifogásolt rendelkezést is alkotmányellenesnek tartotta a Quaestor-törvényben. A megsemmisített szabályozás szerint a Befektetővédelmi Alapba (Beva) tervezett pluszbefizetések a bankokat terhelik.

A kormány jelenleg dolgozik a törvény átszabásán, de egyelőre nem tudni, pontosan miként kezeli majd az alkotmányellenesnek tartott Beva-befizetéseket. Annyi azonban már kiderült egy szűk körű háttérbeszélgetésen, hogy ma kerülhet a kormány elé az új tervezet, s Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára arról is beszélt, hogy a pluszterheket a pénzintézetek levonhatják bankadójuk vagy társasági adójuk alapjából. Részleteket ugyan nem tudni, de banki körökben jártas informátorunk szerint minden bizonynyal olyan megoldást terjesztenek ma a kormány elé, amely jórészt vagy akár teljesen eltüntetheti a bankok terheit. Ebből az is következik, hogy a kártalanítás költségének nagy részét nem a bankok viselik majd. A pénzintézetek adóalapjainak csökkentésével ugyanis kisebbek lesznek a költségvetés bevételei, vagyis a bebukott brókercég miatti kártalanítást – legalábbis részben – az adófizetők állják.

A bankadóról szóló törvényjavaslat egyébként még az EBRD-nek és az Erstének tett ígéretéhez képest is nagyobb bankadócsökkentést tartalmaz. A Portfólió.hu arra hívta fel a figyelmet, hogy nem egyszerű adókulcscsökkentésről lesz szó jövőre, hanem azt is tervezetbe foglalták, hogy az idei bankadó 45 százalékánál nem lehet nagyobb egyik bank különadója sem. A felső kulcs egyébként az eddigi 0,53 százalékról 0,31 százalékra csökken a korrigált mérlegfőösszeg arányában. A lap gyűjtése szerint idén a legtöbb adót, 34,9 milliárd forintot az OTP fizeti, ezt a pénzintézetet követi a K&H a maga 15,7 milliárdjával. A harmadik helyen pedig az Erste áll 14 milliárddal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.