Az orosz–török kapcsolatok a stratégiai partnerség szintjére emelkednek – így jellemezte öt évvel ezelőtt Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök a két ország viszonyát, ami akkor még korántsem tűnt diplomáciai szólamnak. Az orosz és török gazdasági kapcsolatok az elmúlt huszonöt évben folyamatosan épültek, múlt év decemberében pedig a Török Áramlat nevű projekt bejelentése már egy Moszkva–Isztambul-tengely képét vetítette előre. Azonban ma már úgy látszik, hogy miután a török légierő F–16-os vadászgépe november 24-én lelőtte az orosz Szu–24-es vadászbombázót a szíriai határ térségében, mindez csupán délibáb marad.
A Kreml már az incidens utáni napon jelezte: komolyan átértékeli az orosz–török viszonyt és nem marad válasz nélkül a támadás. Az időközben életbe léptetett megtorló intézkedések érinthetik az energetikai együttműködést is. Ennek keretében leállíthatják a Török Áramlat projektet (a gázvezetéket 63 milliárd köbméteres kapacitásúra tervezték, ami Oroszországból Törökországon keresztül juttatta volna el Európába az orosz gázt). Igaz, itt az együttműködés korábban is akadozott, és Moszkva folyamatosan azt kommunikálja: a megegyezés a két cég dolga, tehát az építkezés itt már korábban elakadt.
Emellett kérdésesnek látszik az első török atomerőmű sorsa is: a dél-törökországi Akkuyuban tervezett atomreaktorról még 2010-ben állapodott meg a két ország, most azonban felreppentek hírek, hogy leállnak a munkálatok. (Ilyen értelmű információkat a Reuters hírügynökség szellőztetett meg pár napja, majd a Russia Today összefoglalója szerint a projektcég orosz igazgatója cáfolta az értesülést.)
Ha errefelé veszik az események az irányt, az orosz energetikai korlátozások azért mérhetnek érzékeny csapást a kis-ázsiai országra, mert a török Transzanatóliai Földgázvezeték (TANAP) megvalósítása meglehetősen vontatottan halad. A vezeték Azerbajdzsánból szállítaná a török–bolgár határig a gázt, azonban az amúgy is kimerülő azeri készletek kitermelése veszélyben van.
Ugyan Oroszországnak nem áll érdekében a Törökországnak szánt gázszállítmányok csökkentése, további aduász a kezében, hogy megakadályozhatja a Kaszpi-tenger gazdasági újrafelosztását, így Türkmenisztán sem tudna gázt adni a TANAP vezetékeibe.