Megjelent a kormány mintagazdaságokról szóló határozata, amely az e gazdaságok kialakításához szükséges feltételeket tartalmazza. A mintagazdaságokat a földművelésügyi miniszter javaslata alapján a kormány jelöli ki, a miniszter január közepéig állítja össze a javasolt listát. A kormány kétféle mintagazdaságot képzel el: az állami ménesgazdaságot, valamint a magántulajdonban lévő gazdálkodó szervezetet. Mindkettő gazdálkodhat állami és magántulajdonú földön egyaránt, a mintagazdaság által használt, állami tulajdonú föld tartósan a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) részét képezi.
A kormány üzenetének középpontjában egyébként a kis gazdálkodók helyzetének javítása szerepel, ám ezek mellett a kormányhoz közel állók nagy cégeit is előnyös helyzetbe hozza. Ezt azzal éri el, hogy mintagazdaságnak nyilvánítja azokat, így az általuk bérelt állami földek nem jelennek meg az árveréseken – hívják fel a figyelmet szakértők. Hozzáteszik, hogy a mintagazdaságok iparűzésiadó-, helyiadó- és Ekáer-kedvezményekre is esélyesek, előnyt élvezhetnek az uniós és országos pályázatoknál, nagyberuházásaik pedig nemzetgazdasági szempontból kiemeltnek minősülhetnek. Az állami mintagazdaság kategória „normális” is lenne, de kár leszűkíteni a ménesgazdaságokra – vélik a szakértők. Az állam ugyanis csak a saját földjén csinálhat azt, amit akar. Még akkor is így van ez – mutatnak rá –, ha a közpénzek elherdálása szempontjából Lázár János elhíresült véleményének igenis van valóságalapja. A miniszter az állami tulajdonú gazdaságokra vonatkozóan fogalmazott úgy, hogy azokat „szétlopták, ellopták, szétcsalták”.
Állami ménesgazdaságok márpedig eddig is voltak, és – a kormányhatározat szerint – lesznek a jövőben is. A bábolnai mellett a szilvásváradi és a mezőhegyesi állami ménesgazdaságok számíthatnak majd a kitüntető – és számos kedvezménnyel járó – állami figyelemre. Utóbbit újra kívánja alapítani az állam, a cél érdekében a miniszterelnök a tervek szerint kormánybiztost nevez ki, előreláthatólag Farkas Sándor fideszes országgyűlési képviselő személyében. Arról mostanában nemigen van szó, hogy a mezőgazdasági bizottság alelnöki tisztségét is betöltő képviselő cége, a Kinizsi 2000 Mezőgazdasági Zrt. a Csongrád megyei Fábiánsebestyénben és Eperjesen összesen 151,5 hektárnyi terület kapott pályázat nélkül az államtól nem is olyan régen.