Visszatekintve már jól látszik: igazuk volt azoknak, akik a november közepén kezdett állami földeladásokat előkészítetlennek tartották – nyilatkozta lapunknak egy nagyobb agrártársaság neve elhallgatását kérő vezetője. Az ő cége is érintett a földprivatizációban, mert jelenleg haszonbérlője olyan termőterületeknek, amelyeket a program során dobra vertek. Az előkészítetlenséggel ellentétben azt viszont jónak tartja, hogy a Nemzeti Földalapba tartozó, három hektárnál kisebb földrészleteket nyilvános pályáztatás, illetve árverés nélkül, hirdetmény útján értékesítik. – Örülni kell annak, ha ilyen kis parcellákra találnak egyáltalán valakit, aki meg akarja művelni – fogalmazott.
A Nemzeti Földalapba tartozó, három hektárnál nagyobb földrészleteket árverés útján próbálta értékesíteni a kormány, eddig azonban az árverésekre kiírt földek kétharmada nem kellett senkinek. Volt rá példa, hogy egyes földterületek eladását egy bírósági ítélet nyomán leállították – ez történt Mezőhegyesen –, és voltak érdeklődés hiányában eredménytelennek nyilvánított licitek is. Már az árverések kezdetén nyilvánvalóvá vált, hogy először a lapunk tulajdonosi körével részben megegyező hátterű Mezort-csoporthoz tartozó társaságokat akarták ellehetetleníteni azzal, hogy eladják alóluk az általuk bérelt földet, az új tulajdonosnak pedig jogot adtak volna arra, hogy többszörösére emelje a haszonbérleti díjat. Nos, egyik kívánság sem teljesült: a mezortos meghirdetett földeknek még az ötödét sem adták el, a bérleti díj emelésére irányuló kormányzati szándék pedig kétharmad hiányában elbukott. (A hasonló céllal később elfogadott, feles jogszabály ezekre a területekre nem vonatkozik.)
Az említett társaságokon túl – ugyancsak haszonbérlőként – számos nagy gazdaság is érintett a földeladási ügyben, például az Enyingi Agrár Zrt. és a Hód-Mezőgazda Zrt. Vannak ugyanakkor kedvezményezett nagy cégek is. Az általuk használt állami földeket leginkább már meg sem hirdették eladásra. Továbbá annak érdekében, hogy „a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon”, belőlük is úgynevezett mintagazdaságok lesznek majd. Utóbbiak közé tartozik a például a Csányi Sándor OTP-vezér vállalkozásaihoz köthető Bóly Zrt. és a Dalmand Zrt. – hogy csak az érdekesebbeket említsük. Az első nagyobb összesítés az idei földeladásokról sok részletre rávilágít majd.