Ezen a héten hagyta jóvá az Európa Tanács azt a megállapodást, amellyel Svájc és Liechtenstein csatlakozik az Európai Unió új, automatikus információcsere-rendszeréhez. Ennek lényege, hogy a részt vevő országok kijelölt hatóságainak automatikusan meg kell osztaniuk az országukban tartott bankszámlák és tulajdonosaik adatait a többi állam hatóságaival. Ezzel az unió tovább erősítené az adóelkerülés elleni harcát. – Forradalmi változás, hiszen az unió valójában az OECD (a gazdaságilag legfejlettebb államok együttműködési szervezete) országai által létrehozott megállapodást ültette át saját irányelvébe. Az OECD-megállapodást már 74 ország írta alá, mintegy 90-en jelezték csatlakozási szándékukat – mondta lapunknak Fajcsák Gábor, az RSM DTM adómenedzsere. Szerinte két év múlva a szabályozás szinte lehetetlenné teszi az offshore-ügyletek titokban tartását. A nyilvános és átlátható környezetben minden bankszámlaadathoz hozzáférnek majd az adóhatóságok. Az EU-tagállamoknak és Liechtensteinnek 2015 végéig, Svájcnak és az egyetlen uniós kivételnek, Ausztriának 2016 végéig kell saját szabályozásukba illeszteniük az új rendelkezéseket.
Fajcsák Gábor elmondta, eddig csak a kamatjövedelmeket kellett megosztaniuk egymással az országoknak, az új rendszer mindent láthatóvá tesz, ami a bankokban történik. Így nem maradhatnak rejtve többek között sem svájci, sem luxemburgi, sem pedig Seychelle-szigeteki bankszámlák tulajdonosai. Az információcserében a kamatjövedelmeken túl minden más bevételt és a számlaegyenlegeket is ki kell adni, nem lehet a bankoknál titkos, azonosítás nélküli számla. Ha mégis megpróbálkoznak valami ilyesmivel, a lebukás biztosra vehető. A szabályok is tovább szigorodnak, a világ nagy részén két éven belül belül megszűnik, vagy legalábbis rendkívül bonyolulttá és költségessé válik az „offshore-ozás”, a klasszikus adóparadicsomokban is.
– Természetesen mindig lesznek ügyeskedők, akik a törvényeket képesek kijátszani. A vadkeleti korszak azonban véget érni látszik, és új, tisztább időszak kezdődhet az adózásban – összegezte Fajcsák Gábor. Hozzátette, Magyarország aktívan részt vesz a programban, s egyre több olyan törvényt módosít a kormány, ami az új elvet követi. Szerinte számos vagyonosodási vizsgálat indulhat a rendszernek köszönhetően, és egyre több csalót buktathat meg az adóhatóság. Példaként említette: ha valaki eddig svájci bankszámláján keletkezett jövedelmeket nem vallott be Magyarországon, annak most, hogy az egyenlegek adóhatóság számára is megismerhetővé válnak, komoly adókockázata keletkezik, nagy valószínűséggel vizsgálatra számíthat.