Világossá kellene tenni, hogy alacsony bérekkel, „szociális dömpinggel” nem versenyezhetünk – fogalmazott a jövő évi, bruttó hatezer forintos minimálbér-emelésről lapunknak Pogátsa Zoltán. A Nyugat-magyarországi Egyetem docense szerint a mostani lépés „édeskevés”, és jó lenne alapelvként rögzíteni, hogy munkából senki ne kereshessen kevesebbet, mint a létminimum szintje. Ettől távol vagyunk, a mostani érték – még a jövő évre vonatkozó egyezséggel együtt is – katasztrofális, hiszen a bruttó 111 ezer forintra emelkedő minimálbér nettója körülbelül 72 ezer forint körül alakul, miközben az egy főre számított létminimum 93 ezer forint. (Ez az év elején még 87 510 forint volt, ezzel számoltak év közben a szakszervezetek – a szerk.)
A szociális partnerek nagy része – ahogy az várható volt – tegnap aláírta a megállapodást arról, hogy a bruttó minimálbér a jelenlegi 105 ezer forintról 111 ezerre nő, a garantált bérminimum pedig bruttó 129 ezerre. Arról nem beszéltek, hogy a minimálbérnél a bruttó hatezer forintos emelésből a dolgozók mennyit kapnak majd kézhez. A minimálbér nettója a mostani 68 700 forintról nagyjából 72 ezer forintra emelkedik, vagyis a növekedés majdnem felét az állam viszi el. Ez a korábbi években is így volt, ezért is követelték egyes szakszervezetek, hogy csökkenjen az állami elvonás, illetve a teljes munkaidős foglalkoztatásban a minimálbér nettója érje el az egy főre számított létminimum értékét.
Mivel erről nem tettek említést a szövegben, így a megállapodást nem írta alá a Magyar Szakszervezeti Szövetség. A három munkaadói szervezettel és két szakszervezeti szövetséggel mégis tető alá hozott egyezség után Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a többi között azzal érvelt, hogy az 1,6 százalékos tervezett infláció mellett, a személyi jövedelemadó 1 százalékpontos csökkenését is figyelembe véve a minimálbérnél 5,6, a garantált bérminimumnál 5,7 százalékos reálbér-emelkedés valósulhat meg jövőre. Ilyen mértékű reálnövekedés a kötelező legalacsonyabb béreknél 2002 óta nem volt – hangsúlyozta Cseresnyés Péter, hozzátéve, hogy a kabinet a következő napokban rendeletben hirdeti ki a minimálbér és a garantált bérminimum 2016. évi összegét.