Az amerikai pénzügyi szakportál arról írt: Svédországban sok boltban már el sem fogadják a bankjegyeket és érméket, az ATM-ek pedig már olyan ritkák, mint a telefonfülkék.
Egymillió svédre az Európai Központi Bank adatai szerint 359 bankautomata jut, ez kevesebb, mint a 864 darabos európai átlag fele. Hazánkban ez a szám 482, de ez talán kevésbé magyarázható az elektronikus fizetési módszerek elterjedésével, mintsem inkább a bankrendszer kiépítetlenségével.
A templomban mobilapplikációval lehet fizetni, és egyre kevesebb pénzintézet fogad el vagy ad ki készpénzt.
Ezt mutatja, hogy a forgalomban levő bankjegyek száma 2007 óta jó 30 százalékkal csökkent.
A svédek olyannyira rajonganak a mobilfizetési lehetőségekért, hogy még a hajléktalan újságárusok is kártyaolvasókkal dolgoznak. A nemzeti banknak is előnyös a változás: megszabadul a pénzkibocsátás és -cserélgetés költségeitől. A feketegazdaság is alapvetően készpénzközpontú, hiszen így tudnak nagy pénzösszegek ellenőrizetlenül gazdát cserélni, tehát bizonyos szempontból a bűnözés elleni küzdelmet is segíti a készpénztelenedés.
Ugyanakkor a vásárlások aggasztóan ellenőrizhetővé válnak, a tranzakciók pedig általában díjkötelesek. Ráadásul július óta a negatív kamatok jellemzők, azaz ha az ember bankban tartja a pénzét, az nem hogy nem kamatozik, de egyenesen fogy, évi 3,5 ezrelékkel.
Nick Giambruno szakértő teljes átverésnek tartja a készpénzmentes társadalom ötletét: szerinte ha az ember sem készpénzt nem tud felhalmozni – hiszen nincs már hely, ahol elkölthetné –, sem pedig bankban nem érdemes tartania, mert akkor meg „elfogy”, akkor nem marad más hátra, mint elkölteni. Azaz
ez a „készpénz elleni háború”, amely az így kierőszakolt költésekkel pörgetné a gazdaságot.
Ugyanakkor egyes szakértők szerint ez komoly biztonsági kockázatokat rejt, egyrészt mert minden vásárlásunkra ráláthatnak a bankok, másrészt pedig azért, mert az állam minden megtakarításunkhoz hozzáférhet, ha éppen pénzszűkében van, hiszen – ha csak nem fektetünk aranyba, ingatlanba, részvényekbe – készpénz híján azokat is számlákon lennénk kénytelenek tartani.