Emelni kellene a béreket

A munkaerőhiány visszafogja a gazdasági növekedést.

Wiedemann Tamás
2016. 08. 05. 15:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magáévá tette a Nemzetgazdasági Minisztérium azokat az elemzői véleményeket, miszerint a magyar gazdaság növekedése túlságosan függ az Európai Uniótól érkező támogatásoktól, továbbá egyes szektorok számottevő munkaerőhiánnyal küszködnek. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap a Figyelőnek adott interjújában arról beszélt, hogy ősszel olyan jogszabály-módosítások várhatók, amelyek a bankoknak, a tőzsdének és a vállalkozásoknak is bővülési lehetőséget nyújtanak. Hozzátette, hogy olyan intézkedésekre készülnek, amelyek az eddigi egyoldalú, az uniós forrásokhoz kapcsolódó növekedés bázisát szélesítik. Varga Mihály beszélt arról is, hogy átgondolják a munkahelyteremtő programok átalakítását, javítják a munkaerő-áramlás lehetőségét.

– A kellő munkaerő hiányában beruházási lehetőségektől esik el a gazdaság – hangsúlyozta. Megjegyezte, hogy „érzése szerint” az egyik autóipari cég magyarországi befektetése is ezért hiúsult meg. (Hazánk tavaly Szlovákiával szemben maradt alul a Jaguar Land Rover cég új gyáráért vívott küzdelemben.)

A hazai munkaerőhiánynak az az oka, hogy egyre többen vándorolnak ki Magyarországról az alacsony bérek miatt. A tízmillió magyarból körülbelül négymilliónak a jövedelme a létminimum alatt van, másik négy pedig nem keres annyit, amiből megtakarításai keletkeznének. A béreket leegyszerűsítve két tényező határozza meg: az adott gazdaság termelékenysége, illetve az, hogy a megtermelt többletből mennyi jut bérre. Magyarországon a bérek a termelékenység mögött kullognak, vagyis nemcsak Nyugat-Európához képest vagyunk lemaradva, de a hazai gazdaság teljesítőképessége alapján is magasabb béreket kellene Magyarországon fizetni a munkavállalóknak. Ezzel kapcsolatban korábban a Magyarországon tevékenykedő német cégek háza táján lehetett azt hallani, hogy 15-20 százalékos béremelést simán megadnának dolgozóiknak, ha mások is ezt tennék. Pogátsa Zoltán közgazdász korábban lapunknak ennek kapcsán megjegyezte: béremelésre van szükség, ami aztán kikényszeríti a gazdasági paradigmaváltást, vagyis azt, hogy magasabb értékű termelés valósuljon meg, és ne a nyugat-európai gyártók összeszerelő üzeme legyen Magyarország. Szerinte mivel nem erősek a hazai szakszervezetek, a kormányzatnak kellene a gazdaságban egy jelentős bérfelzárkóztatási programot kierőszakolnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.