Átmenetileg mérséklődött csak az északkeleti országrész kivételével a szárazság – olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara összefoglalójában. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint ismét tartósabban száraz időjárás várható. A múlt héten sokfelé és többször hullott csapadék az országban, bár az előrejelzettnél és a vártnál kevesebb. Ahol esett legkevesebb 10-15 milliméter, ott mérséklődött az aszály, délnyugaton meg is szűnt a szárazság, ugyanakkor a Sátoraljaújhely–Tokaj–Hajdúnánás–Debrecen vonaltól keletre tovább romlott a helyzet.
A talaj felső 20 centiméteres rétegének nedvességtartalma ez utóbbi területek kivételével növekedett, de főleg az Alföld északi felén továbbra is a már kritikus 40 százalék, északkeleten pedig nagy területen 30 százalék alatt van, de előfordulnak nagyon száraz részek Nógrádban is.
A talajból országszerte továbbra is 50-100 milliméter csapadék hiányzik a felső egyméteres rétegből. A növények ott, ahol kaptak legalább 15-20 mm csapadékot, fellélegeztek és szépen fejlődhetnek, viszont egyelőre nem érkezik csapadék-utánpótlás, így az aszályprobléma a délnyugati országrész kivételével országszerte visszatér. A körülmények megfelelőek a kukorica vetéséhez.
Jelenleg sokféle gyümölcsfa virágzik, a múlt heti hűvös, többször esős idő viszont nem kedvezett a fejlődésüknek. Ezen a héten a melegedő, napsütéses időjárás kedvezően hat, de többfelé várható hajnalban fagy, míg a szél nehezíti a beporzó rovarok munkáját.