Teljesen természetes mindenki számára, hogy „van” áram. Ha hazaérünk, felkapcsoljuk a villanyt, télen működik a fűtés, nyáron üzemel légkondicionáló. Ha eszközeinket bedugjuk a konnektorba, azok töltődnek. Sütünk, főzünk, és meleg vízben fürdünk – ez mind-mind olyan alaptevékenység manapság, amely nemcsak a kényelmünket, hanem a hétköznapi életünket is megalapozza. Arra viszont javarészt nem is gondolunk, hogy mindezek egyetlen dologtól függenek, mégpedig az áramtól, vagyis a villamosenergia-rendszer stabil működésétől.
Az áramból minden pillanatban annyinak kell „bekerülnie” a rendszerbe, mint amennyit mi, fogyasztók épp felhasználunk. Hogyan működik a rendszer? Képzeljünk el ivóvízzel teli vödröt, amelyen állandóan kisebb-nagyobb lyukak keletkeznek. A feladat pedig az, hogy a lyukakat számon tartva az eredeti vízszintet és az ivóvíz minőségét is megőrizzük. Ehhez különböző mennyiségű ivóvizet kell a vödörbe öntenünk, mindig attól függően, hogy mekkora nyíláson mennyi víz folyik ki belőle, és persze az is fontos, hogy közben a víz továbbra is iható legyen. Ehhez hasonlóan működik a villamosenergia-rendszer is, amelynek alappillére az energia megtermelése, az energia szállítása és a fogyasztás.
A villamosenergia ellátás egyensúlyát a rendszert irányító MAVIR ZRt. biztosítja. A MAVIR felügyeli és szervezi meg az áram elosztását és gondoskodik az egyensúly fenntartásához szükséges tartalék-energia biztosításáról is. Az otthonokba, irodákba, gyárakba, iskolákba, kórházakba a helyi áramszolgáltatók juttattatják el az áramot. A MAVIR szakemberei szabályozzák az erőművek működését, szükség szerint – vagyis a fogyasztási igényeket látva – indítják el vagy állítják le azokat. Ez a fajta szabályozás az elektromos berendezések működéséhez nélkülözhetetlen állandó 50Hz-es frekvencia megtartásához is fontos, nem beszélve a kiesett termelési kapacitások pótlásáról is. A lényeg összességében az, hogy a rendszer egyensúlyban maradjon, vagyis a ki- és bekerülő áram egyenlege nulla legyen.