Zuhan a Virgin Galactic árfolyama, ugrik az űrugrás?

Hatvan százalékkal csökkent a Virgin Galactic részvényének értéke két hónap alatt, miután az ikonikus vállalkozó, Richard Branson sok részvényt adott el. Egy felívelőben lévő vállalatnál sosem jó jel, ha kiszáll, aki az egészet megalkotta.

Fellegi Tamás Péter
2021. 04. 16. 16:27
Sir Richard Branson poses on floor of New York Stock Exchange (NYSE) ahead of Virgin Galactic (SPCE) trading in New York
Richard Branson régi álma valósulhat meg. Fotó: Brendan McDermid Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön 13,6 százalékkal zuhant a Virgin Galactic részvénye, miután napvilágot látott, hogy az egész Virgin-birodalom megalkotója, Richard Branson és különböző érdekeltségei összesen több mint 150 millió dollár értékű részvényt adtak el. Márpedig a cég Richard Bransonra és ötleteire épül, így ha a részesedését csökkenti, mégpedig jelentősen, azt rossz jelnek tartják a befektetők. És ez nem véletlen: gondoljunk csak a Waberer’s esetére, ahol a cégnek nevet adó és azt igen sikeressé tévő Wáberer György eladta részesedését, az ötezer forintos áron tőzsdére kerülő részvény ára pedig összeomlott, töredékére esett, miután az új tulajdonosok messze nem tudták úgy irányítani a céget, mint tapasztalt elődjük.

A Virgin Galactic arra alakult, hogy más vállalkozókhoz, Jeff Bezoshoz és Elon Muskhoz hasonlóan Richard Branson is belépjen az űriparba, elősegítve annak továbbfejlődését. Ahogy a többiek, ő is célul tűzte ki, hogy az űrutazás sokkal szélesebb körben elérhető legyen, bár az ő terve nem a hagyományos értelemben vett űrutazás volt, amikor az űrjármű és utasa föld körüli pályára áll, hanem csak egy űrugrás, melynek során a jármű nagyjából egy ballisztikus rakéta módjára halad, száz kilométeres magasságban eléri a világűr határát, de nem éri el a szökési sebességet, így az utasok a teljes súlytalanságot sem élik át.

Richard Branson a Virgin Galactic tőzsdei bevezetésekor 2019-ben.
Fotó: Reuters

A terv előnye, hogy lényegesen egyszerűbbnek tűnik a hagyományos űrhajózásnál, az utasokat is sokkal kisebb megterhelés éri, így szinte bárki különösebb felkészülés nélkül utazhatna. Richard Branson már tervezte is, hogy az első úton maga is részt vesz, ekkor még hevesen emelkedett a részvény árfolyama. A kísérletek azonban eddig nem voltak sikeresek, a közeli utazás nem látszik megvalósíthatónak.

Ilyen körülmények között jelent meg Branson eladásainak híre, ami jogosan aggasztja a befektetőket, akik attól félnek, hogy a vállalkozó esetleg feladta reményeit, másokra hagyja a megvalósítást, és leépíti részvényállományát. Márpedig Elon Musk és a SpaceX példája mutatja, hogy a rendkívül sok akadályon át elérhető, szinte megvalósíthatatlannak tűnő eredmény eléréséhez szükség van a az ötletgazda vállalkozó fanatikus elszántságára, kitartására, lelkesedésére, munkabírására.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.