A közjegyzők tapasztalatai szerint egyre emelkedik idehaza a végrendelkezési kedv, vagyis mind többen döntenek úgy, hogy nem hagyják a törvényre vagyonuk sorsának elrendezését, inkább maguk határoznak az élet egyik legfontosabb kérdésében. – De kinek érdemes igazán végrendeletet készítenie? – tettük fel a kérdést a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnökének.
Az élet megannyi fordulatot hozhat, a családi viszonyok is igen változatosan alakulhatnak
– kezdte válaszát Tóth Ádám, majd azzal folytatta, hogy azokban a családokban, ahol a szülők egymás mellett, házasságban öregszenek meg, sokszor nem indokolt a végrendelet. Ilyenkor a törvényes öröklés rendje megfelelő, minden családtag számára kielégítő lehet. – Bár ilyen esetekben is felmerülhet, hogy az örökhagyó azt szeretné, ha valamely gyermeke vagy éppen a házastársa a vagyon nagyobb részéhez jusson hozzá – mondta az elnök. Például azért, mert a gyermekek jó anyagi helyzetben vannak, de a házastárs nyugdíja alacsony. S előfordulhat az is, hogy a gyermekek közül egy vagy több vidéken, esetleg külföldön él, s csak egyikük vesz részt rendszeresen, adott esetben naponta a szülők gondozásában, gyógykezelésében.
Ilyenkor a segítő gyermeknek többet juttathatnak a szülők, s ezzel szemben jó családi kapcsolatok esetén utóbb nem is igen támaszthat senki kifogást. Ám ha a szülő azt szeretné, hogy a többletjuttatás később se legyen vita, különösen jogi vita tárgya, végrendeletbe foglalhatja akaratát
– mondta Tóth Ádám.