Várhatóan április közepén zárul le a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) tejpiaci vizsgálata. A versenyhatóság lapunkkal közölte: a gyorsított ágazati vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak, így az eredményekről, a konkrét megállapításokról egyelőre korai lenne megállapításokat tenni.
A GVH január 20-án indított eljárást a hazai tej- és tejtermékek piacán, mivel ezen termékkör esetében az elmúlt hónapokban rendkívüli módon megemelkedtek a fogyasztói árak.
Ezzel párhuzamosan a beérkezett jelzések alapján a tejipari ágazatban termelő- és feldolgozó tevékenységet végző hazai piaci szereplők beszállítói pozíciói gyengülő tendenciát mutatnak. A GVH jelezte: a hazai tejipari ágazat legjelentősebb szereplői a nyers tehéntejet beszállító tejtermelők, a tejtermékeket feldolgozó üzemek, valamint a tejtermékek nagy- és kiskereskedelmével foglalkozó vállalkozások, élelmiszer-kiskereskedelmi üzletláncok, amelyek végső soron kiszolgálják az értéklánc végén elhelyezkedő fogyasztókat.
– Az elmúlt év során tapasztalt, a koronavírus-világjárvány, illetve az orosz–ukrán háború következtében kibontakozó globális és európai agrárgazdasági tendenciák, az inputköltségek növekedése, a hazai élelmiszerpiaci árakra közvetlenül kiható jogszabályi változások mind-mind olyan tényezők, amelyek a tej- és tejtermékágazat valamennyi szereplőjére és a fogyasztókra is közvetlenül és érzékelhető mértékben kihatottak – mutatott rá lapunknak adott válaszában a hatóság.
Indokolt ugyanakkor vizsgálni azt is, hogy mennyiben járulhattak hozzá a nagymértékű áremelkedéshez, a piaci szereplők között fennálló viszonyrendszer átrendeződéséhez, a termékkategórián belüli koncentrációhoz, illetve a saját márkás termékek arányának alakulásához a szabadpiaci versenyt akadályozó körülmények.