Vlagyimir Putyin orosz elnök arról biztosította francia kollégáját, Emmanuel Macront, hogy nem áll szándékban megtámadni atomerőműveket Ukrajnában – közölte vasárnap a francia elnöki hivatal a két ország vezetőjének újabb telefonos egyeztetését követően. A csaknem kétórás megbeszélésen az Elysée-palota tájékoztatása szerint Emmanuel Macron a zaporizzsjai nukleáris erőműnél péntekre virradóra történt bombázást követően súlyos aggodalmának adott hangot az ukrajnai atomerőművek biztonsága miatt.
Macron: Putyin továbbra is nagyon eltökélt
A háború február 24-i kezdete óta negyedszer beszélt egymással telefonon a francia és az orosz elnök.

Az orosz elnök kijelentette, hogy
nem áll szándékban megtámadni atomerőműveket és kész tiszteletben tartani a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) az atomerőművek védelmét érintő rendelkezéseit
– olvasható a francia elnöki közleményben, amely szerint Putyin beleegyezett, hogy a NAÜ, Ukrajna és Oroszország között párbeszéd kezdődjön az erőművek biztosításáról. Hétfőn a NAÜ kormányzó tanácsa javaslatokat szeretne tenni ennek érdekében.
A közlemény szerint Putyin tagadta, hogy az orosz hadsereg civilekre lő, szerinte a felelősség az ukránokat terheli amiatt, hogy hagyják elindulni a lakosságot a körbevett városokból. Macron szerint viszont a támadó hadsereg az orosz, és semmi sem utal arra, hogy az ukrán hadsereg veszélyeztetné a polgári lakosságot – jelezte a francia elnöki hivatal. A francia elnök ismételten arra kérte orosz kollégáját, hogy szüntesse be a hadműveleteket Ukrajnában.
Az ukrajnai háború február 24-i kezdete óta negyedik alkalommal beszélt egymással a francia és az orosz elnök.
Az Elysée-palota szerint Emmanuel Macron megítélése szerint Putyin továbbra is nagyon eltökélt azon céljai elérésében, amelyeket az orosz elnök nácitlanításnak vagy Ukrajna semlegesítésének nevez, valamint a Krím félsziget és a Donyeck-medence függetlenségének elismertetésében, ami pedig Párizs szerint elfogadhatatlan az ukránok számára.
Nem lehetetlen, hogy hamarosan újabb szankciókat foganatosítunk
– jelentette be a francia elnöki hivatal, de nem erősítette meg, hogy ez érintheti-e az orosz gáz és olaj importját. Párizs szerint ugyanakkor az Európai Unió kilátásba helyezte a stratégiai készletek megnyitását annak elkerülésére, hogy az áremelkedés folytatódjon.
„A cél továbbra sem az, hogy háborúzzunk Oroszország ellen, hanem az, hogy Vlagyimir Putyin számításain változtassunk” – jelezte az elnöki hivatal. Emmanuel Macron tanácsadói szerint a vegyi fegyverek kockázata nem áll fenn, viszont „láthattuk, hogy Oroszország hogyan lépett fel Csecsenföldön vagy Szíriában, Közép-Afrikában vagy Maliban. Nem biztos, hogy Ukrajnában ugyanezt fogja tenni, de muszáj elérni, hogy a harcok minél előbb véget érjenek” – hangsúlyozta a francia elnöki forrás.
A tájékoztatás szerint Emmanuel Macron beszélt Alekszandar Vucsics szerb elnökkel is, s üdvözölte a Franciaország és Szerbia közötti szoros együttműködést, valamint az egyértelmű szerb álláspontot a nemzetközi szervezetekben az ukrajnai háborúról.
A francia elnök az este folyamán Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is egyeztet, kedden pedig amerikai bejelentés szerint hivatalában fogadja Antony Blinken amerikai külügyminisztert.
Borítókép: A háború kezdete óta negyedszer egyeztetett telefonon a két államfő (Forrás: Tobias Schwarz/AFP)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Oroszország szerint Kijev nem tudja garantálni a tűzszünetet
Kétséges, hogy Kijev képes lesz betartatni a tűzszünetet.

Bejelentette lemondását az izraeli belbiztonsági szolgálat vezetője
Izrael miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu március 16-án közölte, hogy már régen elvesztette bizalmát Ronan Barban.

Zelenszkij nem áll le
Az ukrán elnök elutasította a tűzszünetet.

F/A-18-as zuhant a tengerbe + videó
Az amerikai harci repülőgép elmerült.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Szent György Lovagrend: 700 éve a hit és hagyomány őrei

Kritika: Robbie Keane szerint Szoboszlai Dominiknak ebben fejlődnie kellene

Tavaszi megújulás: eddz Rubint Rékával a Borson! – videóval

Globál Nógrádi Györggyel – Zelenszkij nem akar békét, így Európa magára maradhat Ukrajnával + videó

Az egész környéket lezárták a rendőrök: emberi maradványokat találtak a Tesco közelében

Akár bennfentes kereskedelem miatt is kérhetik majd Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését + videó

Így reagált Szoboszlai Dominik, amikor meglátta a lelátón a feleségét + videó

Szoboszlai Dominik: jöjjön a Real Madrid, vagy maradjon örökre Liverpool hőse?

A Liverpool legendája szerint azonnal kiteszik Szoboszlait a kezdőből, ha ez megtörténik

Nagyot hibázott a bíró a Barcelona–Real Madrid döntőn, állítja a szakértő

Agyrázkódás után 11-0-s vereséget szenvedett a nemrég még NB I-es focicsapat

Órák óta nincs áram Spanyolországban, válságtanácskozást hívtak össze + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Oroszország szerint Kijev nem tudja garantálni a tűzszünetet
Kétséges, hogy Kijev képes lesz betartatni a tűzszünetet.

Bejelentette lemondását az izraeli belbiztonsági szolgálat vezetője
Izrael miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu március 16-án közölte, hogy már régen elvesztette bizalmát Ronan Barban.

Zelenszkij nem áll le
Az ukrán elnök elutasította a tűzszünetet.

F/A-18-as zuhant a tengerbe + videó
Az amerikai harci repülőgép elmerült.