Tíz éven belül függetlenedne az orosz gáztól az EU

Az EB új javaslatával már az év végéig csökkenhet az orosz gáz iránti kereslet a blokkban.

2022. 03. 08. 19:51
Lubmin, 2019. prilis 1. Munksok dolgoznak az orosz fldgzt Ukrajna s Lengyelorszg megkerlsvel Nmetorszgba szllt szaki ramlat-2 gzvezetk fogadllomsnl a nmetorszgi Lubminban 2019. mrcius 26-n. Finnorszg partvidknl 2018 szeptemberben kezddtt meg az Oroszorszgot Nmetorszggal sszekt fldgzvezetk tengeri szakasznak lefektetse. Az szaki ramlat-2 egy 9,5 millird eurs projekt, amelynek keretben kt j, sszesen vi 55 millird kbmter szlltsi kapacits vezetkkel bvtik a Balti-tenger fenekn hzd szaki ramlatot, amelynek vezetke az oroszorszgi Viborgbl indul s a nmetorszgi Greifswald mellett fekv Lubminnl ri el a nmet partot. A gzvezetkbl mr 600 kilomtert, a teljes hossznak mintegy a felt mr lefektettk. MTI/EPA/Clemens Bilan Fotó: Clemens Bilan
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Egyértelmű, hogy túlságosan függünk Oroszországtól az energiaszükségletünkben – közölte Frans Timmermans Strasbourgban kedden. Az európai zöldmegállapodásért felelős uniós biztos sajtótájékoztatóján bemutatta az Európai Bizottság új javaslatcsomagját, amelynek célja, hogy az Európai Unió függetlenítse magát a fosszilis tüzelőanyagoktól, tehát a földgáztól és a kőolajtól, valamint megállítsa az energiaárak rohamos növekedését a tagországokban.  

Az uniós biztos ismertette, hogy az EU nem orosz beszállítóktól szerezné be, egyúttal növelné a biometán, a megújuló hidrogén, valamint a cseppfolyósított gáz importját, ezzel egyidejűleg csökkentené a fosszilis tüzelőanyagok háztartási felhasználását. Előmozdítaná továbbá az energiahatékonyság, a megújuló energiaforrások és a villamosítás növelését – számolt be róla az MTI.

A megoldás a megújuló energiaforrásokban rejlik, amelyek tiszta, olcsó, megbízható források, és a mieink 

– jelentette ki Frans Timmermans. 

– Az új uniós csomag végrehajtása már 2030-ra harminc százalékkal csökkentené az EU éves fosszilisgáz-fogyasztását, ez a mennyiség mintegy százmilliárd köbméternek felel meg – tette hozzá. Az uniós biztos kiemelte, hogy 

a terv megvalósulása kétharmaddal csökkentheti az EU orosz gáz iránti keresletét már az év vége előtt. 

A brüsszeli testület a tagállamoknak iránymutatást is előterjesztett, amelyben megerősíti az árak kivételes körülmények esetén történő szabályozásának lehetőségét. 

– Meg kell védenünk azokat, akik a leginkább szenvednek a növekvő energiaáraktól – hangoztatta Frans Timmermans.  

Az Európai Bizottság már hónapokkal ezelőtt elkezdett dolgozni az energiapolitika átalakítását célzó javaslatán, ám az ukrán–orosz háború szükségessé tette a folyamat felgyorsítását. Az Európai Unió földgázkészletének körülbelül negyven százaléka Oroszországtól függ. A blokk kőolajimportjának mintegy 27 százalékát, szénbehozatalának pedig 46 százalékát szintén Oroszország szállítja.

Borítókép: Munkások dolgoznak az Északi Áramlat-2 gázvezetéken Németországban 2019. március 26-án (Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.