– Egyértelmű, hogy túlságosan függünk Oroszországtól az energiaszükségletünkben – közölte Frans Timmermans Strasbourgban kedden. Az európai zöldmegállapodásért felelős uniós biztos sajtótájékoztatóján bemutatta az Európai Bizottság új javaslatcsomagját, amelynek célja, hogy az Európai Unió függetlenítse magát a fosszilis tüzelőanyagoktól, tehát a földgáztól és a kőolajtól, valamint megállítsa az energiaárak rohamos növekedését a tagországokban.
Az uniós biztos ismertette, hogy az EU nem orosz beszállítóktól szerezné be, egyúttal növelné a biometán, a megújuló hidrogén, valamint a cseppfolyósított gáz importját, ezzel egyidejűleg csökkentené a fosszilis tüzelőanyagok háztartási felhasználását. Előmozdítaná továbbá az energiahatékonyság, a megújuló energiaforrások és a villamosítás növelését – számolt be róla az MTI.
A megoldás a megújuló energiaforrásokban rejlik, amelyek tiszta, olcsó, megbízható források, és a mieink
– jelentette ki Frans Timmermans.
– Az új uniós csomag végrehajtása már 2030-ra harminc százalékkal csökkentené az EU éves fosszilisgáz-fogyasztását, ez a mennyiség mintegy százmilliárd köbméternek felel meg – tette hozzá. Az uniós biztos kiemelte, hogy
a terv megvalósulása kétharmaddal csökkentheti az EU orosz gáz iránti keresletét már az év vége előtt.
A brüsszeli testület a tagállamoknak iránymutatást is előterjesztett, amelyben megerősíti az árak kivételes körülmények esetén történő szabályozásának lehetőségét.
– Meg kell védenünk azokat, akik a leginkább szenvednek a növekvő energiaáraktól – hangoztatta Frans Timmermans.
Az Európai Bizottság már hónapokkal ezelőtt elkezdett dolgozni az energiapolitika átalakítását célzó javaslatán, ám az ukrán–orosz háború szükségessé tette a folyamat felgyorsítását. Az Európai Unió földgázkészletének körülbelül negyven százaléka Oroszországtól függ. A blokk kőolajimportjának mintegy 27 százalékát, szénbehozatalának pedig 46 százalékát szintén Oroszország szállítja.
Borítókép: Munkások dolgoznak az Északi Áramlat-2 gázvezetéken Németországban 2019. március 26-án (Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan)