Hibáztak Abe Sindzó testőrei?

Megelőzhető lett volna az Abe Sindzó elleni merénylet? Egyáltalán hogyan férkőzhetett a volt japán miniszterelnök közelébe egy fegyveres?

2022. 07. 09. 14:35
Japan's former Prime Minister Shinzo Abe dies after being shot
epa10058891 Security police tackle a suspect who is believed to have shot former Prime Minister Shinzo Abe outside Yamato-Saidaiji Station in Nara, Japan, 08 July 2022. The suspect identified as Tetsuya Yamagami was arrested and taken into custody. According to Japan's national broadcaster, former Prime Minister Shinzo Abe died of his injuries on 08 July 2022, hours after being shot during an Upper House election campaign act to support a party candidate, outside Yamato-Saidaiji railway station in Nara, western Japan. EPA/The Asahi Shimbun - JAPAN OUT - EDITORIAL USE ONLY FOR ONE MONTH until 08 August 2022 - EDITORIAL USE ONLY Fotó: The Asahi Shimbun
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megelőzhető lett volna az Abe Sindzó elleni merénylet? Egyáltalán hogyan férkőzhetett a volt japán miniszterelnök közelébe egy fegyveres? Hibáztak a testőrök? – a gyilkosság után joggal merülnek fel ezek a kérdések. A hatóságok azonnal vizsgálatot is indítottak a biztonsági szolgálatok felelősségének megállapítására, a válasz azonban koránt sem egyszerű.

Először is, ahogyan már korábban lapunk is megírta, Japánban szinte példátlan az efféle merénylet. A legutóbbi, politikus ellen elkövetett támadás 2007-ben történt, ekkor Nagaszaki polgármesterét lőtték le, aki később belehalt sérüléseibe. Ezenkívül Japán egyébként is az egyik legbiztonságosabb országnak számít, ahol ritka az emberölés – százezer emberre mindössze 0,3 jut –, hát még a lőfegyverrel elkövetett gyilkosság.

Ide kapcsolódik még, hogy – már csak a fentiek okán is – a szigetországban teljesen megszokott, hogy a politikusok a „nép között”, tehát nehezen biztosítható helyen, akár a nyílt utcán, üzletközpontokban kampányolnak. Éppen ez volt a helyzet most is: Abe Sindzó Niro városában, az utcán, egy vasútállomás előtt, több száz ember gyűrűjében mondott beszédet.

ABE, Sindzó
Ki figyel a politikus háta mögé? Fotó: MTI/EPA/Jiji Press

A biztonságiak mentségére elmondható még, hogy az ilyen „magányos farkas” támadásokat a legnehezebb megelőzni.

Az alapján, amit egyelőre a merénylőről tudni lehet, Jamagami Tecuja ismeretlen volt a hatóságok előtt, korábban nem fenyegetőzött, nem volt tagja semmilyen szélsőséges szervezetnek, tehát nem utalt semmi arra, hogy mire készül. Szinte biztosra vehető, hogy a titkosszolgálatoknak fogalmuk sem volt arról, hogy támadást tervez – ha ugyan egyáltalán eltervezte.

A rendőrség még azzal védekezett, hogy a kampányrendezvény biztosítására érkező felkérés nagyon „hirtelen” jött, csak előző este derült ki ugyanis, hogy Abe Sindzó is beszédet fog mondani. Arról nem közöltek információt, hogy hányan védték a politikust.

Ugyanakkor a merényletről nyilvánosságra került megannyi felvétel elemzése máris számos hiányosságra rávilágít:

  • Jól látszik, hogy a volt miniszterelnök körül nem volt védőgyűrű. A támadó sokáig a háttérben álldogált, majd zavartalanul sétálhatott a közelébe, hogy táskájából előhúzva házi készítésű fegyverét, mindössze néhány méteres távolságról tüzelhessen.
  • Ráadásul az első lövést még el is hibázta, csak a második talált. Ezt az időt azonban a testőrök nem használták fel arra, hogy semlegesítsék a támadót, illetve testükkel védjék a célszemélyt.
  • Ehelyett úgy tűnik, mintha őket is meglepte volna, hogy lövések dördülnek el, nagyon lassan reagáltak. Furcsa módon már a beszéd közben is inkább a volt miniszterelnököt, és nem a környezetet kémlelték.
  • A képekből az is kiderül, hogy még a fegyverüket sem vették elő, az első lövés eldördülése után is csak futni kezdtek a támadó felé, akit végül letepertek.

– Bárki eltalálhatta volna ilyen távolságról. Szerintem a biztosítás kicsit gyenge volt – értékelt a japán TBS televíziónak egy korábbi rendőr is.

A célszemélyt minden irányból védeni kell. Ha nem így történik, az nem jó

– magyarázta egy másik szakember, arra utalva, hogy a támadó Abe Sindzó háta mögül érkezett.

Japánban egyébként a vezető politikusok – köztük a volt miniszterelnökök – biztonságára a rendőrség egy különleges, fegyveres egysége ügyel, akik erre külön kiképzést kapnak. A Reuters információ szerint azonban annak ellenére, hogy Abe Sindzó milyen fontos szerepet töltött be az országban, védelme alábbhagyott, amióta távozott a hivatalából.

 

Borítókép: Földre teperik a merénylőt, de a fegyvereket nem vették elő (Fotó: The Asahi Shimbun)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.