Megelőzhető lett volna az Abe Sindzó elleni merénylet? Egyáltalán hogyan férkőzhetett a volt japán miniszterelnök közelébe egy fegyveres? Hibáztak a testőrök? – a gyilkosság után joggal merülnek fel ezek a kérdések. A hatóságok azonnal vizsgálatot is indítottak a biztonsági szolgálatok felelősségének megállapítására, a válasz azonban koránt sem egyszerű.
Először is, ahogyan már korábban lapunk is megírta, Japánban szinte példátlan az efféle merénylet. A legutóbbi, politikus ellen elkövetett támadás 2007-ben történt, ekkor Nagaszaki polgármesterét lőtték le, aki később belehalt sérüléseibe. Ezenkívül Japán egyébként is az egyik legbiztonságosabb országnak számít, ahol ritka az emberölés – százezer emberre mindössze 0,3 jut –, hát még a lőfegyverrel elkövetett gyilkosság.
Ide kapcsolódik még, hogy – már csak a fentiek okán is – a szigetországban teljesen megszokott, hogy a politikusok a „nép között”, tehát nehezen biztosítható helyen, akár a nyílt utcán, üzletközpontokban kampányolnak. Éppen ez volt a helyzet most is: Abe Sindzó Niro városában, az utcán, egy vasútállomás előtt, több száz ember gyűrűjében mondott beszédet.
A biztonságiak mentségére elmondható még, hogy az ilyen „magányos farkas” támadásokat a legnehezebb megelőzni.
Az alapján, amit egyelőre a merénylőről tudni lehet, Jamagami Tecuja ismeretlen volt a hatóságok előtt, korábban nem fenyegetőzött, nem volt tagja semmilyen szélsőséges szervezetnek, tehát nem utalt semmi arra, hogy mire készül. Szinte biztosra vehető, hogy a titkosszolgálatoknak fogalmuk sem volt arról, hogy támadást tervez – ha ugyan egyáltalán eltervezte.