Japánt és az egész világot megrázta a volt miniszterelnök, Abe Sindzó elleni pénteki merénylet, melyben a politikus életét vesztette. A kelet-ázsiai országban ugyanis nagyon alacsony a lőfegyverrel elkövetett bűncselekmények száma, köszönhetően a szigorú fegyverviselési szabályozásoknak.
Csak összehasonlításképp, 2018-ban mindössze kilenc ilyen halálesetről számoltak be a 125 millió fős országban, míg az Egyesült Államokban ez a szám csaknem negyvenezer volt. Japánban általában ezek az esetek is a szervezett bűnözéshez köthetőek.
− Nemcsak ritkák az ilyen incidensek, de a kulturális hagyományokból kifolyólag szinte elképzelhetetlen − fogalmazott a CNN-nek Nancy Snow, a Nemzetközi Biztonságipari Tanács japán részlegének igazgatója. Hozzátette, az Abe Sindzó elleni merénylet örökre megváltoztathatja az országot.
A japán fegyverviselési törvények értelmében civilek kizárólag sörétes puskát és légpuskát tarthatnak maguknál, kézi lőfegyvert nem vásárolhatnak. Ahhoz, hogy valaki engedélyt kapjon az előbb említett fegyverek beszerzéséhez, nehéz és hosszú folyamaton kell átesnie. Gyakorlati és írásbeli vizsgákon kell résztvenniük,
legalább 95 százalékos pontossággal kell letenniük a lövészeti vizsgát.
Szigorú átvilágításon is át kell esniük: vizsgálják a családi hátteret, a büntetett előéletet, van-e adósságuk vagy kapcsolatban állnak-e a szervezett bűnözéssel.