Az illegális migránsok hatodát tudják csak kitoloncolni Dániából
A dán miniszterelnök arról beszélt kedden, hogy kormánya kézben tartja a menekültügyi helyzetet. A szociáldemokrata Mette Frederiksen hangsúlyozta, hogy a 2019-es kormányra kerülése óta nagyon kevés menedékkérőt engedtek be, mindössze 5029-et. A kormányfő arról nem beszélt – világított rá
a Den Korte Avis internetes portál –, hogy a Bevándorlási és Integrációs Minisztérium alá tartozó Bevándorlási Hivatal alacsony hatékonysággal tudja csak kitoloncolni az elutasított menedékkérőket. Tavaly összesen 1596 határozatot hoztak az ügyben, de csak 256-ot sikerült végrehajtani annak ellenére, hogy 2020-ban az akkori bevándorlási és integrációs miniszter létrehozta a visszatérési ügynökséget, hogy felgyorsítsák a kitoloncolásokat. Jelenleg is mintegy 1500 olyan migráns él Dániában, akiknek el kellene hagynia az országot. A legnagyobb csoport iráni, a második legnépesebb szíriai, őket afgánok, szomáliaiak és marokkóiak követik. Közöttük 128 olyan személy van, akiket terrorcselekménnyel kapcsolatban ítéltek el.
Forrás: Den Korte Avis
Francia és belga óriásvállalatokat vádolnak Oroszország támogatásával
A Global Witness civilszervezet és a francia napilap, a Le Monde azzal vádolják a francia olaj- és gázipari óriást, a TotalEnergiest, hogy üzemanyagot biztosít az orosz légi közlekedéshez. A francia energiavállalat egyik orosz partnere ugyanis részt vesz az orosz légitámaszpontokra küldött kerozin gyártásában, állítja a Global Witness és a Le Monde saját vizsgálatára hivatkozva. A francia energiaóriás azonban tagadja a vádakat, és hangsúlyozza, hogy nincs rálátása orosz partnerei tevékenységére. A TotalEnergies egyébként az elsők között, már márciusban bejelentette, hogy leállítja az orosz kőolajtermékek importját. Ezek azonban a cég oroszországi érdekeltségeinek csak elenyésző hányadát jelentették, illetve a vállalat azonnal új kőolajipari beszállítókkal kötött megállapodást. A TotalEnergies számára valójában az orosz földgáz-érdekeltség elvesztése jelentené a nagy érvágást. A vállalat ugyanis korábban 40 milliárd euróért vásárolt 20, illetve 10 százalékos részesedést két orosz gázmezőben: a Jamal-félszigeten és az Arctic 2 LNG-projektet ellátó Gidai-félszigeten. A csoport hivatalos álláspontja szerint a földgáz-érdekeltségek megtartása a legjobb módja a nemzetközi szankciók érvényesítésének, mert a TotalEnergies tulajdonrésze különben a Kremlhez kötődő oligarchák kezébe kerülne.
Belgiumban eközben a világ legnagyobb sörgyártó cége, a belga AB InBev került a bírálatok kereszttüzébe. A vállalat ugyanis Oroszországba helyezte át egyik legnépszerűbb terméke, a Leffe gyártását.
A Leffét 1966 óta kizárólag a belgiumi Leuven városában állították elő, ezért a hét oroszországi sörgyár bevonása a termelésbe – háború és a gazdasági szankciók fényében – hatalmas felháborodást keltett Belgiumban és Ukrajnában is. A vállalat ráadásul áprilisban már felfüggesztette oroszországi termelését, sőt a legnépszerűbb ukrán sör, a portfóliójába tartozó Chernigivske gyártását nagy médiahírveréssel Ukrajnából Belgiumba helyezte át. A Chernigivske eladásból befolyó összegeket pedig az Ukrajnát támogató humanitárius célokra ajánlotta fel ugyancsak nagy médianyilvánosság előtt. Katerina Juscsenko, volt ukrán first lady a Twitteren fejtette ki véleményét: „AB inBev, nem túl elegáns lépés a népirtást támogatni. A nyugat-európaiak szeretnek kioktatni és elítélni másokat korrupció miatt, miközben ők maguk a vagyont választják a morál helyett” – írta, majd felszólította a Twitter közösségét, hogy bojkottálják a Leffét. A botrány kirobbanásakor az AB InBev közleményt adott ki, amelyben arról tájékoztatta bírálóit, hogy a Leffe oroszországi gyártásáról a döntést az AB InBev-Efes hozta meg, azaz a vállalat belga–török kézben lévő leányvállalata, amelyben az anyacégnek csak kisebbségi tulajdonrésze van, ezért nem rendelkezik vétójoggal.
Az AB InBev azt is közölte, hogy az ukrán háború kirobbanása óta tárgyalásokat folytat a vegyesvállalatban lévő részvényeinek az eladásáról. A sörök egyébként nem szerepelnek az európai gazdasági szankciók listáján. Gyártásuk és forgalmazásuk nem tilos, amennyiben ez a tevékenység nem kapcsolódik szankcionált orosz személyekhez, vagy nem sérti a szállításra és pénzügyi területre vonatkozó korlátozásokat.
Forrás: francetvinfo.fr, lalibre.be
Borítókép: üveges Leffe sör (Fotó: Unsplash)