Új napi rekord: csaknem 1300 migráns kelt át a La Manche csatornán

Soha ennyien nem próbáltak még meg átjutni Franciaországból Nagy-Britanniába. A két ország között hosszú ideje komoly diplomáciai feszültséget okoz ez a probléma, egymást okolják a jelenségért – írja a V4NA.

Forrás: V4NA Hírügynökség2022. 08. 25. 7:54
null
Földközi-tenger, 2019. július 9. A Sea-Eye német nem kormányzati szervezet által közreadott képen Európába igyekvõ illegális bevándorlók fa csónakból átszállnak a Sea-Eye mentõcsónakjába a Földközi-tengeren 2019. július 8-án. A szervezet közlése szerint 44 migránst vett fedélzetére a Sea-Eye migránsok szállítására specializálódott hajója, az Alan Kurdi. Arra számítanak, hogy az illegális bevándorlókat a máltai haditengerészet egyik hajója viszi majd a partra. MTI/EPA/Sea-Eye/Fabian Heinz Fotó: Fabian Heinz
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn közel 1300 afrikai migráns kelt át a La Manche csatornán Franciaországból Nagy-Britanniába. Ez a legmagasabb napi adat, amióta 2018-ban elkezdték feljegyezni az átkelési kísérletek számát. A legutóbbi rekord 2021 novemberében született, amikor egy nap alatt 1185 érkezőt regisztráltak.

Idén összesen már több mint 22 600 migráns érkezett az Egyesült Királyságba a La Manche csatornán keresztül. Ez azt jelenti, hogy az előző év azonos időszakához képest majdnem megduplázódott a számuk. Tavaly egész évben 28 526 bevándorló érkezett hajóval a brit partokhoz – a jelek szerint tehát idén újabb éves rekord dől majd.

Igaz, az idei átkelések 61,39 százalékát sikerült megakadályoznia a francia belbiztonsági erőknek, ami 4,2 százalékkal több, mint a 2021-es számadat. Az év eleje óta összesen 10 090 személyt vettek őrizetbe, ami szintén jelentős, 65 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest.

 

A probléma folyamatos feszültséget okoz Franciaország és Nagy-Britannia között. A két ország rendszerint egymást okolja amiatt, hogy még mindig rengeteg bevándorló mozog ezen az útvonalon.

 

Heves vitákat követően a tavalyi év végén a két ország megállapodott abban, hogy közösen veszik fel a harcot az illegális tengeri átkelések ellen. A megállapodás értelmében a britek 2021-ben és 2022-ben 62,7 millió eurós támogatással segítik Franciaországot, hogy megfelelő felszerelést tudjanak beszerezni az illegális bevándorlás elleni küzdelemhez, a francia belügyminisztérium pedig arra tett ígéretet, hogy növeli a part mentén járőröző rendőrök számát.

Ezen felül februárban arról is beszámolt a sajtó, hogy videós megfigyelőrendszert telepítenek brit pénzből a francia partok mentén Pas-de-Calais megyében, olyan speciális kamerákkal, amelyek a migránsokat csempésző autók rendszámát is le tudják olvasni. A La Voix du Nord nevű francia regionális lap értesülései szerint azonban ebből egyelőre nem sok valósult meg, az eredeti tervek szerint a Terminus elnevezésű projektet március 31-ig kellett volna befejezni, ám csupán Calais városába jutottak ilyen kamerák. A lap április elején számolt be róla, hogy Pas-de-Calais megye alprefektusának nyilatkozata alapján nem arról van szó, hogy teljesen elvetették a projekt megvalósítását, csupán az első kamerarendszer sikerétől teszik függővé a folytatást.

Borítókép: illusztráció. A Sea-Eye német nem kormányzati szervezet által közreadott képen Európába igyekvő illegális bevándorlók fa csónakból átszállnak a Sea-Eye mentőcsónakjába a Földközi-tengeren 2019. július 8-án (Fotó: MTI/EPA/Sea-Eye/Fabian Heinz)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.