A Koszovó északi részén egy tömbben élő szerbek több mint két hete blokkolnak egyes útvonalakat, előtte képviselőik kiléptek az állami intézményekből, a szerb rendőrök felmondtak, a tisztségviselők, polgármesterek, parlamenti képviselők is lemondtak. A szerbek által ideiglenesnek titulált koszovói rendfenntartók pedig letartóztattak néhány szerbet, köztük volt rendőröket is, akiket a nem hivatalos információk szerint terrorizmussal is vádolnak. Albin Kurti koszovói miniszterelnök pedig kijelentette, hogy a barikádok elbontása emberi áldozatokat is követelhet.
A szerb–koszovói ellentétek kibékíthetetlennek tűnnek
Az év vége előtt Koszovóban ismét odáig fajult a helyzet, hogy a jelek szerint egy szikra is elég lenne ahhoz, hogy eldördüljenek akár a fegyverek is. A szemben álló felek már többször is bírálták egymást, az ellentétek pedig kibékíthetetlennek tűnnek, valamiféle megoldás még csak körvonalazódni sem látszik.
Valójában többször is eldördültek lövések is. Szrgyán Vucsinics, Zubin Potok község korábbi szóvivője közölte, hogy vasárnap este a település közelében sorozatlövések voltak hallhatók, de nem tudta megerősíteni, hogy ki és melyik irányból adta le a lövéseket. Hozzátette, a barikádokon nyugalom van. Nem hivatalos információk szerint a lövések akkor dördültek el, amikor a koszovói rendfenntartók megpróbáltak egy szerbek által emelt úttorlaszt felszámolni.
Alekszandar Vucsics szerb elnök vasárnap késő este találkozott Ana Brnabics kormányfővel és a hadsereg vezetőségével, a konzultációk pedig hétfőn is folytatódtak. Milan Mojszilovics szerb vezérkari főnök a helyzetet összetettnek nevezte, majd hozzátette, hogy a hadsereg felkészült konkrét feladatok ellátására is.
A szerb médiában több helyen is megjelent nem hivatalos információk szerint tudni vélik, hogy az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Franciaország nagykövetei vasárnap este ultimátumot küldtek a szerb elnöknek, melyben azt követelik, hogy a szerbek 24 órán belül távolítsák el az Észak-Koszovóban emelt úttorlaszokat, barikádokat.
Amennyiben erre nem kerülne sor, hallgatólagosan jóváhagynák, hogy a koszovói biztonsági szervek lépjenek akcióba. A szerb elnök viszont a napokban többször is hangsúlyozta, a béke megőrzésére törekednek minden eszközzel, ugyanakkor azt is mindig hozzátette, hogy szükség esetén megvédik a szakadár tartományban élő szerbeket. (Szerbia alkotmánya Koszovót saját területként definiálja. Az ENSZ tagállamainak mintegy fele elismerte azonban a szakadár déli tartományt független államként, míg a másik fele Szerbia részének tekinti.) A koszovói szerbek képviselői korábban is többször hangsúlyozták, hogy a Kfor és az EULEX békefenntartóival hajlandók együttműködni, a koszovói rendfenntartókkal viszont nem.
A feszültség fokozásához az is hozzájárult, hogy a szerb egyházfőnek megtiltották, hogy Koszovóba utazzon.
A szerb pátriárka hivatala jelentette be, hogy a koszovói hatóságok nem engedélyezik Porfirije pátriárka számára, hogy felkeresse a Koszovó nyugati részén, Pec városában található szerb patriarchátust. Az egyházfő Krisztus születésének ünnepe előtt szeretett volna odalátogatni. A szerbek a karácsonyt a Julianus-naptár szerint ünneplik, ami a Gergely- naptár szerint január 7-re esik. A peci patriarchátus az ottani kolostorral a Szerb Ortodox Egyház első és évszázados székhelye. Mintegy 1500 éve élnek azon a területen, az utóbbi időben a többségükben muszlim vallású albánok kerültek többségbe, annak köszönhetően, hogy az albánok körében jóval nagyobb volt a népszaporulat, a szerbek számát pedig az elvándorlás is gyérítette.
Porfirije pátriárka a bejelentések szerint Istenhez imádkozik a békéért, a szerbeket és albánokat testvéreknek nevezte, akik évszázadok óta együtt élnek ezeken a területeken. A szerbek nemzetük bölcsőjének tekintik a szakadár területet, számos templom, székesegyház, kolostor, szerbek által egykor épített szakrális objektum található Koszovó területén.
A koszovói és egyben szerbiai helyzet valóban összetett, gyökerei mélyek és sokrétűek. Bizonyos szempontból a déli tartomány úgy lett az albánoké, hogy évtizedeken át, mondhatni egy évszázadon keresztül az albán családokban sokkal több gyerek született, míg a szerbeknél kevesebb, így előbbiek kerültek hatalmas többségbe.
A népességfogyás azonban a jelek szerint nem csak a koszovói szerbek sajátossága.
A közelmúltban közölték a szerbiai népszámlálás előzetes adatait, és abból kiderül, hogy a lakosság lélekszáma az utóbbi tíz évben közel félmillióval csökkent. Míg 2011-ben a nyugat-balkáni országnak 7 186 862 lakosa volt, addig a legfrissebb adatok szerint ez a szám mára 495 975 fővel csökkent, vagyis most Szerbiában 6 690 887-en élnek. Évente egy közepes méretű város lakosságával fogyatkozik az ország.
Ilyen hangulatban telnek az év utolsó napjai Szerbiában, miközben az ország például gazdaságilag viszonylag sikeres évet zárhat, mivel a nehézségek ellenére sikerült elkerülni a recessziót.
Az ország vezetése stratégiai célként tűzte ki az uniós csatlakozást, de az is megrekedni látszik, mivel a koszovói helyzet rendezése mellett az országra hatalmas nyomás nehezedik annak érdekében is, hogy a külpolitikáját hangolja össze az uniós elvekkel. Ez azt jelentené, hogy az Oroszországgal szemben szankciókat kellene bevezetni, ami egyelőre nem történt meg. A szerbiai ellenzéki pártok többsége szintén nem támogatja Koszovó függetlenségi törekvéseit, valamint az oroszok elleni szankciók bevezetését sem.
Borítókép: A NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó haderő (Kfor) kötelékében szolgáló olasz csendőrök egyike a főként albánok lakta észak-koszovói Mitrovica városban 2022. december 9-én. Az előző napon mintegy 300 koszovói albán rendőr vonult be a kisebbségi szerbek által lakott településekre, egy rendőrt meglőttek a szerbek (Fotó: MTI/AP/Visar Kryeziu)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezItt van Trump újabb meglepő kinevezése
A világhírű producer feladata a kreatív szemléletére és üzleti kapcsolataira épül.
Kilencéves kisfiú is az áldozatok között a magdeburgi terrortámadásban
A kisfiú édesanyjának szívszorító bejegyzését több százezren osztották meg.
Lezuhant egy utasszállító repülő, sokan meghaltak + videó
Több épületet is megrongált a lezuhant repülő.
Magyar kézbe kerül Románia pénzügyeinek irányítása
Az új, hárompárti koalíció része lesz a Romániai Magyar Demokrata Szövetség is.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Havazás jön, mutatjuk, hol!
Giorgia Meloni figyelmeztet: Oroszország többfrontos fenyegetést jelent az EU-ra
Azt mondták, csak gyomorégése van: 51 évesen örökre elment a családapa
Nyoma veszett a magyar lottónyertesnek: a Szerencsejáték Zrt. most felhívást tett közzé
7 tipp, hogy idén tökéletesen díszített mézeskalácsokat készíthess
Halálos baleset történt Szegeden
Szoboszlai összekulcsolt kezekkel aggódik a barátja miatt a szörnyű sérülés után + videó
Megszakadt a Chelsea győzelmi sorozata, a Liverpool karácsonyozik az élen
Irán sötétségbe borul
Magdeburgi terror: hatalmas a gyász Németországban
Igazán emlékezetesre sikeredett Kerkez Milos 50. mérkőzése a Bournemouth színeiben
Ötvenhat évig volt ártatlanul börtönben, most kiengedték
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezItt van Trump újabb meglepő kinevezése
A világhírű producer feladata a kreatív szemléletére és üzleti kapcsolataira épül.
Kilencéves kisfiú is az áldozatok között a magdeburgi terrortámadásban
A kisfiú édesanyjának szívszorító bejegyzését több százezren osztották meg.
Lezuhant egy utasszállító repülő, sokan meghaltak + videó
Több épületet is megrongált a lezuhant repülő.
Magyar kézbe kerül Románia pénzügyeinek irányítása
Az új, hárompárti koalíció része lesz a Romániai Magyar Demokrata Szövetség is.