A Fekete-tenger keleti és nyugati partja, Románia és Grúzia között kiépítendő, Azerbajdzsánból Magyarországra és az Európai Unióba zöld villamos energiát szállító vezeték nemcsak az orosz fosszilis energiaforrásokkal szemben jelent alternatívát, hanem a tiszta, hozzáférhető és biztonságos, megújuló energiaforrásokra épülő jövőt is szolgálja – hangoztatta az Európai Bizottság elnöke szombaton Bukarestben. Ursula von der Leyen a Magyarország, Románia, Grúzia és Azerbajdzsán vezetői által megkötött kormányközi megállapodás aláírása alkalmából rámutatott:
sosem volt közelebb egymáshoz a Fekete-tenger két partja, a beruházás ugyanis energetikai és digitális adatátvitel terén is összekapcsolja a Fekete-tenger két partját, valamint a Kaszpi-tenger térségét.
Szerinte a vezeték kiépítése Grúziát energetikai csomóponttá teheti, integrálhatja az Európai Unió energetikai piacába, ugyanakkor megkönnyítheti Moldova, a Nyugat-Balkán energiaellátását is, és minden bizonnyal Ukrajna újjáépítését is segíteni fogja. A szerződéskötés házigazdájaként Klaus Johannis román államfő arról beszélt: az Ukrajna elleni orosz agresszió közepette a térség országainak összefogására és szolidaritására van szükség. A szombaton aláírt egyezmény szerinte hosszú távú együttműködést alapoz meg, amelynek első lépése a Fekete-tengeren átvezető, csaknem 1200 kilométer hosszúságú, Grúzia és Románia között kiépítendő, tenger alatti elektromos kábel, amelyet később zöldhidrogén Európába szállításával kapcsolatos projektek követnek.