Február 6-án az ontarioi St. Joseph katolikus középiskola udvarán a kanadai rendőrség letartóztatott egy tizenhat éves diákot. Josh Alexandert ugyanis a Renfrew megyei katolikus tankerület felfüggesztette a tanév hátralévő részére, és ő megszegte ezt a határozatot. Azért indultak ellene fegyelmi eljárások, mert osztotta azt a katolikus hittételt, hogy Isten két nemet teremtett, a férfit és a nőt, és
iskolai tüntetéseket szervezett, hogy a transznemű nők ne használhassák az intézmény női mosdóját.
Az LMBTQI+ közösség és az intézmény vezetősége szerint ez a magatartás „káros a transzdiákok mentális és fizikai jólétére”. Az iskola zaklatásnak (bullying) minősítette az esetet.
Zaklatás vagy vallásgyakorlás?
Alexander úgy nyilatkozott a National Postnak:
Azért függesztettek fel, mert azt mondtam egy tanórai beszélgetésen, hogy csak két nem van, hogy nem változtathatod meg a születési nemedet, és hogy a gender nem győzheti le a biológiát. Az órán mindenki elmondhatta a véleményét, köztük a tanár is.
Az ügy bonyolult jogi problémához vezetett: az iskola és a transzdiákok szülei zaklatással vádolják Alexandert, védői viszont a szabad vallásgyakorlás megsértésével vádolták meg az oktatási intézményt. A középiskola egyik feltétele ugyanis az volt, hogy a felfüggesztett tanuló csak akkor térhet vissza a tanórákra, ha két délutáni foglalkozáson nem vesz részt, amelyekre két olyan transznemű diák is jár, akiket „zavar” Josh vallásos értékrendje.
Az eset a Mandinder cikke szerint rávilágít napjaink egyre égetőbbé váló kérdésére:
hogyan élhetünk békében egymással úgy, hogy egymás különböző értékeit kölcsönösen tiszteletben tartjuk?
A rendőrség végül szabadon engedte Josht, de birtokháborítással vádolják, mivel megszegte a tankerület átmeneti kizáró döntését, és belépett az intézmény területére.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)