A NATO diplomatái és tisztviselői jelenleg egy olyan megoldáson dolgoznak, amely jelzésértékű lenne Ukrajna számára, hogy
az ország a jövőben csatlakozhat a katonai szövetséghez, és azonnali segítséget kapna a tagsága megléte nélkül is.
Erről a The Wall Street Journal amerikai lap számolt be elsőként. A lap ugyan nem tér ki arra, hogy a NATO milyen intézkedéssel szeretne Ukrajnának segíteni a háborúban, a tárgyalásokat ismerő személyek szerint ugyanakkor a rendkívül nagyvonalú ajánlatot a júliusi litvániai NATO-csúcstalálkozón fogják előterjeszteni.
A George W. Bush-kormányzat 2008-ban tűzte először napirendre az ukrán NATO-tagságot, Németország és Franciaország azonban megvétózta azt. Ennek eredményeként a NATO egy nem kötelező érvényű meghívást küldött Ukrajnának, de nem indította el a csatlakozási folyamatot.
Oroszország tavalyi inváziója óta olyan kulcsfontosságú tagországok, mint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia felhívták a NATO figyelmét arra, hogy Ukrajnának csatlakoznia kell a szövetséghez. Németország azonban több nyugati tisztviselő szerint továbbra is ellenzi azt. A németek azzal érvelnek, hogy egy olyan ország felvétele, amely háborúban áll egy nukleáris hatalommal, jelentősen növelné az Oroszország és a NATO közötti konfrontáció kockázatát. Minden bizonnyal ezért van szükség a fent említett köztes megoldásra.
Borítókép: Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára (b) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijevi sajtóértekezletén 2023. április 20-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt.
(Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij)