Így fogadták Varga Csabát Ferihegyen a sikeres Himalája-expedíció után + videó

– Idén két mászótársamat és barátomat veszítettem el: Győrffy Ákost és Suhajda Szilárdot. Ezt a sikert az ő emléküknek ajánlom fel – mondta a hegymászó.

Magyar Nemzet
Forrás: MANDINER.HU, HÍR TV2023. 07. 07. 16:48
MOYS Zoltán; VARGA Csaba
Varga Csaba hegymászó Budapesten (Fotó: MTI/Kovács Tamás) Fotó: Kovács Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga Csaba nagyváradi hegymászó vasárnap, magyar idő szerint 12 órakor

oxigénpalack és serpák nélkül elérte a világ 9. legmagasabb csúcsát, a 8126 méteres Nanga Parbatot.

A csúcson a partiumi származású hegymászó meglobogtatta a magyar nemzeti zászlót is, ezzel kifejezve az erdélyi, nagyváradi magyarok élni akarását. Emellett megemlékezett a Magyarországi Kárpát Egyesület (MKE) 150. évfordulójáról is. Varga Csaba a csúcstámadás után helyi idő szerint hétfő este fél kilenckor érkezett le a 4200 méter magasan fekvő alaptáborba.

A 41 éves Varga Csaba a nagyváradi magyar kisebbség képviselőjeként kezdett el hegyeket mászni. Az első expedíciókba egyedül vágott bele, a mászásokat szinte kizárólag az építész szakmájából félretett pénzéből finanszírozta. 2023-ig összesen hat, nyolcezer méternél magasabb hegycsúcs tetején állt – valamennyin kisegítő oxigénpalack használata nélkül. 

Ezzel jelenleg ő a legtöbb nyolcezres csúccsal rendelkező, élő magyar hegymászó.

Sikeres mászásai 8000 m fölött:
 

2013 Gasherbrum II (8035 m)
2014 Broad Peak (8051 m)
2017 Manaszlu (8163 m)
2019 Gasherbrum I (8068 m)
2021 Dhaulagiri (8167 m)
2023 Nanga Parbat (8126 m)

Az alaptáborba leérve Csaba egy videóval is jelentkezett, amin bemutatta a követőinek, hogy milyen volt a Nanga Parbat csúcsán lenni.

Hajrá, Erdély! Hajrá, Partium! Hajrá, Székelyföld! Hajrá, Felvidék, Anyaország, Délvidék, Kárpátalja és Őrvidék!

– hangzik el a videóban.

Érkezés Ferihegyre

Varga Csaba repülőgépe délután landolt a Liszt Ferenc Repülőtéren, ahol a Magyarországi Kárpát Egyesület, az őt támogató Hazajáró, valamint a sajtó tagjai fogadták. A hegymászó rövid sajtótájékoztatót is adott a helyszínen – számolt be róla a Mandiner.

– Nagyon örülök, hogy ennyien eljöttek, illetve hogy ekkora az érdeklődés – kezdte Varga Csaba.

Idén két mászótársamat és barátomat veszítettem el: Győrffy Ákost és Suhajda Szilárdot. Mindkettőjükkel másztam együtt. Borzasztóan sajnálom, ami velük történt, ezt a sikert az ő emléküknek ajánlom fel

– tette hozzá.

Varga Csaba kifejtette: május végén lett biztos, hogy elindul a Nanga Parbat-expedícióra, éppen akkor, amikor Szilárd tragédiája történt.

Akkor erősen elgondolkodtam, hogy talán mégsem kellene menni, de végül mégis nekiindultam. Ez a hatodik nyolcezres hegycsúcsom. Eddig, hála istennek, minden rendben volt. A Nanga Parbat egy nagyon nehéz hegy

– magyarázta a hegymászó.

A pakisztáni Nanga Parbat a kilencedik legmagasabb csúcs a világon, ám egyben a legveszélyesebb is, az emberi akaratnak és szervezetnek is óriási kihívás a csúcsig mászni, de szerencse is kell hozzá.

A Hír TV stábja a helyszínen forgatott, amikor megérkezett Varga Csaba a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. A videó az alábbiakban megtekinthető:

Borítókép: Varga Csaba hegymászó Budapesten. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.