2024. május 15-én Juraj Cintula merényletet követett el Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke ellen, Nyitrabányán. Az elkövetőt a helyszínen azonnal letartóztatták, a kormányfő életveszélyes állapotban került kórházba és több órás műtéten esett át, jelenleg stabil, de súlyos állapotban van.
Ami Szlovákiában történt a múlt héten, azt minden valamirevaló európai rendvédelmi szerv és titkosszolgálat részletesen fogja kielemezni
– mondta el lapunknak Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója
A Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni merénylet kapcsán a szakértő úgy fogalmazott, hogy ilyenkor a védelmi szolgálatok is azt vizsgálják, hogy a biztonságiak hogy vizsgáztak, követtek-e el hibát, illetve a nyomozás eredményeit is figyelik, hogy utólag mit derítettek ki, és a jövőt illetően hasonló esetekben mire kell jobban figyelni, és milyen jelzéseket kell esetleg komolyabban venni a titkosszolgálatoknak.
– Láttuk ebben az esetben is, hogy a merénylő milyen videókon tűnt fel, hol tüntetett és milyen nézeteket vallott, ezekből is mindig tanul a titkosszolgálat – tette hozzá.
Lapunk megírta korábban, hogy a szlovák nyomozó hatóságok annak lehetőségét is vizsgálják, hogy talán mégsem egyedül cselekedett a merénylő – jelentette be Matus Sutaj Estok szlovák belügyminiszter. A tárcavezető szerint vannak erre utaló jelek.
Nyomozócsoportot állítottak fel, amely azt a lehetőséget is vizsgálja, hogy nem egy „magányos farkasról” volt szó, mint azt korábban feltételezték.
Matus Sutaj Estok úgy fogalmazott, hogy az egyik verzió szerint a bűncselekmény hátterében „bizonyos emberek csoportja” állhat, amelynek tagjai „egymást bátorították, illetve támogatták e bűncselekmény elkövetésében”.
A feltételezést, hogy esetleg segítői is lehettek a merénylőnek, azért kell komolyan venni, mert a terroristák vagy a magányos merénylők esetén is általában kiderül, hogy olyan támogatóik voltak, akik orientálták őket a tettük felé és arra ösztönözték őket. Így ha közvetett módon is, de részesei voltak egy-egy terrortámadásnak
– mondta Horváth József.
– Ugyanez igaz lehet Fico merénylőjére is, hiszen egy olyan politikai közösségben kezdett el mozogni, ami úgy tűnhetett az elkövető számára, hogy megerősítést kap tette végrehajtásához. Nem vagyok egyedül, más is így látja, ez mind-mind közvetett támogatást jelentett a számára. Ha pedig akár nemzetközi szálra is bukkannak a nyomozás során, akkor azt nagyon komolyan kell venni – hangsúlyozta a szakértő.
A merénylet az elkövetett szakmai hibákra is rámutatott, folytatta Horváth József, ami az ilyen munkát végzők napi felkészítésében résztvevőknek is tanulság. Mint mondta,
Itt nem csak a fizikai, hanem a mentális hibákra is gondolok. Látható volt a lövések eldördülése után, hogy nem a lövés irányába mozogtak a védelmi emberek, hanem attól el, így a védekezés lehetősége jelentősen lecsökkent.
„Az is nagy szakmai hiba volt, hogy a sebesült vezető hosszú másodpercekig egyedül feküdt a földön” – mutatott rá a Horváth József.
Nagyon sok minden van, amit elemezni kell és a kiemelt személyeket védők biztonsági protokolljába be lehet, sőt, kell a későbbiekben építeni
– zárta gondolatait a biztonságpolitikai szakértő.