„Beszélj szépen, legyen nálad egy furkósbot és sokra viszed” – mondta több mint száz éve az Egyesült Államok 26. elnöke, Theodore Roosevelt. Az amerikai diplomáciában mára inkább a furkósbot, mint a kétoldalú tárgyalás a jellemző. Mi is a furkósbot? Fegyverek, rakéták és több milliárd dollár – jelentette ki lapunknak Washingtonból Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője.
Hozzátette, hogy a Biden-kormányzat minimum elvárja, hogy az Európai Unió és a NATO is száz százalékban kövesse a külpolitikájukat, ugyanígy minden politikai szövetségesétől kéri vagy akár megköveteli a nyugati ideológiának megfelelő nemzeti azonosulást a további kölcsönös együttműködés reményében.
A szakértő szerint ez is bizonyítja, hogy milyen nehéz ma Magyarországnak a béke pártján lenni, amikor a szövetségeseink egyenként és együtt is beálltak a szankciós politika mögé, majd büszkén fegyvert is szállítanak, amivel elhúzódik a háború és több generáció fogja viselni a fizikai, lelki, szellemi és pénzügyi következményeit.
Vlagyimir Putyin orosz elnök tárgyalásai Észak-Koreában állandó témát biztosítottak a héten a Fehér Ház és a külügyminisztérium sajtóértekezletein. Mindennap kiemelték, hogy mennyire felháborító, hogy Oroszország partnereket keres és stratégiai megállapodásokat köt.
– A kérdés az, hogy miért most?
– tette fel a kérdést Kiss Rajmund.
2000-ben, 24 évvel ezelőtt volt az orosz elnök Észak-Koreában, megfelelően az elmúlt évtizedek békésebb és diplomatikusabb nemzetközi kapcsolatainak, amikor a nagyhatalmak tisztelték egymás érzékenységeit. Az orosz–ukrán háború és a háborúra adott válaszok kényszerhelyzetbe hozták Oroszországot, hiszen az Európai Unió országai biztosították a hosszú távú tervezhető energia- és nyersanyagexportot.
– Még nincs egy éve, hogy Vlagyivosztokban stratégiai megállapodást kötött az észak-koreai főtitkár és Putyin 2023. szeptember 11-én. Most talán még fontosabb kétoldalú megállapodásokról állapodtak meg, ami komoly diplomáciai csörtét jelent Dél-Koreával
– tette hozzá, majd megjegyezte: kevesen gondolnak arra, hogy az Egyesült Államok korábbi elnöke 2018-ban Szingapúrban, 2019-ben Vietnám fővárosban találkozott Kim Dzsong Unnal.