Itt van Putyin bejelentése Oroszország jövőjéről

Vlagyimir Putyin orosz elnök videókapcsolaton keresztül tartott megbeszélést a Biztonsági Tanács állandó tagjaival. Az ülés napirendjén két fő téma szerepelt: a védelmi ipar fejlesztésének stratégiái, illetve az országban tapasztalható szélsőségesség elleni küzdelem.

Forrás: Kreml2024. 12. 13. 16:36
Egy orosz Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétavető a Vörös téren a győzelem napi katonai parádén Moszkva központjában 2024. május 9-én
Egy orosz Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétavető a Vörös téren a győzelem napi katonai parádén Moszkva központjában 2024. május 9-én Fotó: Alexander Nemenov Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ülésen jelen volt Vlagyimir Putyin mellett többek között a Biztonsági Tanács alelnöke, Dmitrij Medvegyev, a Biztonsági Tanács titkára, Szergej Sojgu, Andrej Belousov védelmi miniszter, Vlagyimir Kolokolcev belügyminiszter, valamint Alekszandr Bortnyikov, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat igazgatója is.

A védelmi ipar fejlesztése különös hangsúlyt kap Oroszországban a jelenlegi geopolitikai helyzet miatt. Ez magában foglalja a fegyverek, katonai felszerelések és haditechnológia gyártásának bővítését, valamint az orosz hadsereg modernizációját. Lapunk korábban írt arról, hogy Oroszország 2018-ban indította el tízéves állami fegyverkezési programját. Az elmúlt időszakban harci körülmények között tesztelték az Oresnyik szuperszonikus rakétát és bevetették a legújabb ötödik generációs vadászgépet, a Szu-57-est is.

A 2017-es orosz katonai nyilatkozatok szerint az elkövetkező évtizedben az orosz hadiipar több jelentős fejlesztésre összpontosít, amelyek célja az ország katonai képességeinek modernizálása és erősítése. Az alábbi fő projektek kerültek fókuszba:

Sarmat stratégiai rakétarendszer: Ez az új generációs interkontinentális ballisztikus rakétarendszer (ICBM) a Szovjetunió idejéből származó Voyevoda (NATO-kód: SS-18 Satan) helyettesítésére szolgál. A Sarmat nagyobb hatótávolságú, és képes hiperszonikus siklóharci egységek hordozására, amelyeket nehezebb elfogni a hagyományos rakétavédelmi rendszerekkel.

S-500 légvédelmi rakétarendszer: Az S-500 Prométheusz a világ egyik legfejlettebb légvédelmi rendszereként van pozícionálva, képes földi és légi célpontok, beleértve műholdakat és hiperszonikus fegyvereket, megsemmisítésére akár 600 km-es távolságon belül.

Zircon hiperszonikus rakéta: Az orosz haditengerészet számára fejlesztett Zircon rakéta eléri a 9 Mach sebességet, és hajók, valamint szárazföldi célpontok ellen is bevethető, így jelentős előnyt nyújt a hagyományos fegyverzetekkel szemben.

Páncélozott járművek fejlesztése:

  • Armata: Ez a fejlett harckocsi platform az orosz szárazföldi erők modernizálásának kulcseleme. Az Armata T-14 harckocsi és más járműváltozatok moduláris felépítésűek, fejlett páncélzattal és elektronikával felszereltek.
  • Kurganets-25: Ez a közepes méretű gyalogsági harcjármű modern szenzorokkal és aktív védelmi rendszerekkel van ellátva.
  • Boomerang: Egy új generációs, többfunkciós páncélozott jármű, amely különböző fegyverzetekkel és feladatokkal alkalmazható.
A 2022. április 20-án közzétett videófelvételből készült fotó a Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta fellövést mutatja be az oroszországi Pleszeck kísérleti területen
A 2022. április 20-án közzétett videófelvételből készült fotó a Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta fellövését mutatja be az oroszországi Pleszeck kísérleti területen (Fotó: AFP/Orosz Védelmi Minisztérium)

Ezek a projektek Oroszország stratégiai prioritásait tükrözik, az orosz katonai vezetés ezeket a hadászati eszközöket a nemzeti védelem gerincének tekinti.

A megbeszélés másik kulcskérdése a szélsőségesség elleni küzdelem, amely Oroszországban már régóta biztonsági prioritás. A Kreml hivatalos álláspontja szerint ez magában foglalja a terrorizmus elleni lépéseket, az interneten terjedő szélsőséges ideológiák korlátozását, valamint a belső stabilitás fenntartását célzó intézkedéseket.

Borítókép: Egy orosz Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétavető a Vörös téren a győzelem napi katonai parádén Moszkva központjában 2024. május 9-én (Fotó: AFP/ Alexander Nemenov)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.