Az orosz fegyverkezési program zászlóshajói

Oroszország 2018-ban indította el tízéves állami fegyverkezési programját, amelyből már sok minden megvalósult. Az elmúlt napokban harci körülmények között tesztelték az Oresnyik szuperszonikus rakétát és bevetették a legújabb ötödik generációs vadászgépet, a Szu-57-est is.

2024. 12. 01. 15:47
Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétakilövők gördülnek a Vörös téren a győzelem napi katonai parádén Moszkva központjában 2024. május 9-én
Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétakilövők gördülnek a Vörös téren a győzelem napi katonai parádén Moszkva központjában 2024. május 9-én Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kijev az amerikai felhatalmazás után ATACMS rakétákkal támadta Oroszország mélyebben fekvő területeit, amelyre válaszul az orosz haderő a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemnél bevetette legújabb fejlesztésű közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerét.

Oroszország új rakétája, az Oresnyik
Oroszország új rakétája, az Oresnyik (Fotó: Anadolu/AFP/Omar Zaghloul)

A legújabb rakétarendszereink további tesztjei során célként meghatározandó objektumokat az Oroszországi Föderációt érő biztonsági fenyegetések alapján fogjuk kijelölni 

– jelentette be Putyin.

Az Oresnyik ballisztikus rakéta akár 10 mach, azaz másodpercenként 2,5-3 kilométeres sebességgel szeli a levegőt. 

A Juzsmast támadó rakéta hagyományos robbanótöltetet hordozott, az új rakétarendszer harci tesztelése a NATO-országok agresszív fellépésére válasz – mondta az orosz elnök. Putyin a minap Asztanában beszámolt az új „Oresnyik” rakéta néhány jellemzőjéről, és annak csapásmérő erejét nukleáris fegyverekkel hasonlította össze – számolt be a RIA Novosztyi. 

Utolsó harmadában Moszkva tízéves fegyverprogramja

Vlagyimir Putyin orosz elnök még 2017-ben jelentette be, hogy elfogadták a 2018–2027 közötti időszakra szóló új állami fegyverkezési programot (GPV).

Elfogadtunk egy új fegyverkezési programot 2027-ig

– mondta akkor a PJSC United Engine Corporation vállalatnál tett látogatása során, írta az Interfax. Putyin kijelentette: a védelmi ipari komplexum ezekben az években is stabilan és ütemesen fog működni.

Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint a fegyveres erőknél különös hangsúlyt fektetnek a csapatok nagy pontosságú légi, földi és tengeri fegyverekkel, pilóta nélküli csapásmérő rendszerekkel való felszerelésére, valamint a katonai személyzet személyi felszerelései és a legújabb felderítő-, kommunikációs- és elektronikus hadviselési rendszerek beszerzésére és fejlesztésére.

A hadsereg 2017-es nyilatkozatai szerint a következő tíz évben az új Sarmat stratégiai rakétarendszeren, a legújabb S-500-as légvédelmi rakétarendszeren és a Zircon hiperszonikus rakétán dolgoznak majd. A hadiipari komplexumnak be kell fejeznie az Armata, a Kurganets és a Boomerang páncélozott harckocsi projekteket is.

Vlagyimir Putyin orosz elnök, magas rangú katonatisztekkel és tisztviselőkkel körülvéve, 2019. május 14-én bejárja a katonai repülési tesztközpontot Atubinszkban
Vlagyimir Putyin orosz elnök, magas rangú katonatisztekkel és tisztviselőkkel körülvéve, 2019. május 14-én bejárja a katonai repülési tesztközpontot Atubinszkban (Fotó: AFP/ Alekszej Nikolskij)

Az orosz fegyverkezési program az elmúlt évek során számos technológiai újítást hozott, amely középpontjában a hiperszonikus fegyverek, új generációs orosz rakéták, korszerű harci repülőgépek és hadihajók állnak. Ezek a fejlesztések kulcsszerepet játszanak az orosz hadsereg stratégiai modernizációjában, és céljuk, hogy ellensúlyozzák a NATO és más nyugati országok katonai előnyét. 

Moszkva fegyverprogramja a 2022 februárjában kitört orosz–ukrán háború alatt sem állt le, sőt – ennek köszönhetően – több fejlesztést  harci körülmények között tudtak kipróbálni.

Hiperszonikus fegyverek: a globális dominancia kulcsa

Az orosz fegyverrendszerek közül kiemelkedik a Zircon hiperszonikus rakéta, amely akár 9 Mach sebességgel is képes haladni, és áttörhetetlennek bizonyul a jelenlegi légvédelmi rendszerekkel szemben. A MiG-31 vadászgépek által hordozott Kinzsal hiperszonikus rakéta és az Avangard siklóegység szintén áttörést jelentenek a modern haditechnológiában. Az Avangard különösen figyelemre méltó, hiszen képes manőverezni az atmoszférában, elkerülve az ellenséges elfogórendszereket.

Stratégiai ballisztikus rakéták: Sarmat

Az RS-28 Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta a világ egyik legnagyobb és legpusztítóbb fegyverének számít. Több robbanófejet képes szállítani, beleértve a nukleáris és hiperszonikus egységeket, több mint 18 ezer kilométeres hatótávolságon belül. A Sarmat fejlesztésének célja, hogy biztosítsa Oroszország nukleáris elrettentő képességét a globális konfliktusok során.

A 2022. április 20-án közzétett videófelvételből készült fotó a Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta fellövést mutatja be az oroszországi Plesetsk kísérleti területen
A 2022. április 20-án közzétett videófelvételből készült fotó a Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta fellövést mutatja be az oroszországi Plesetsk kísérleti területen (Fotó: AFP/Orosz Védelmi Minisztérium)

Csúcstechnológiás vadászgépek: Szu-57 és Szu-75

Az ötödik generációs Szu-57 vadászgép és az egyhajtóműves Szu-75 Checkmate a légi hadviselés terén jelentős előrelépést képvisel. 

Ezek a repülőgépek lopakodó technológiával, hiperszonikus fegyverek hordozására való képességgel és többcélú funkcionalitással rendelkeznek, mind a légvédelem áttörésére, mind légi fölény biztosítására alkalmasak.

Modern hadihajók: Admiral Gorskov és Borei osztály

A haditengerészet 2018-ban, hosszas próbák után helyezte üzembe új büszkeségét. Az Admiral Gorskov fregatt az orosz haditengerészet új zászlóshajója, amely a Zircon rakéták hordozásával és bevetésével bizonyítja hatékonyságát. Az Admiral Gorskov az első hajó az új fregattsorozatból, amely az elöregedett szovjet gyártású rombolókat helyettesíti. A nukleáris robbanófejjel is ellátható rakétákkal felfegyverzett hajó 130 méter (427 láb) hosszú, és körülbelül 200 fős személyzettel rendelkezik. 2019-ben egy 35 ezer tengeri mérföldes utazással megkerülte a világóceánt.

2024. június 12-én megérkezik Havanna kikötőjébe a Kubába látogató orosz Admiral Gorskov típusú fregatt
2024. június 12-én megérkezik Havanna kikötőjébe a Kubába látogató orosz Admiral Gorskov típusú fregatt (Fotó: AFP/Adalberto Roque)

A Borei osztályú nukleáris meghajtású tengeralattjárók szintén kulcsszerepet játszanak az orosz haditengerészet stratégiai nukleáris elrettentésében.

Oroszország legújabb fegyverei alapjaiban formálják át a globális biztonságpolitikát. Ezek a fejlesztések nem csupán katonai technológiai áttörések, hanem világos geopolitikai üzenetek is, amelyek szerint Oroszország továbbra is meghatározó szereplője marad a nemzetközi színtérnek.

Borítókép: Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétakilövők gördülnek a Vörös téren a győzelem napi katonai parádén Moszkva központjában 2024. május 9-én (Fotó: AFP/Alexander Nemenov) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.