A világ akkor ismerte meg Moszkva új ballisztikus rakétáját, amikor Oroszország a közepes hatótávolságú, Oresnyik hiperszonikus rakétarendszerével az amerikai ATACMS rakétákkal való korábbi ukrán támadásra válaszul a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre mért csapást. A pontos indítási helyet nem lehet tudni, ez lehetett Kapusztyin Jar, a Pleszeck űrközpont vagy a Domabarovszkij bázis (Jasnaja).
Vlagyimir Putyin az asztanai Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete-csúcstalálkozón számolt be az új Oresnyik rakéta néhány jellemzőjéről, aminek hatását egy nukleáris töltettel ellátott rakétához hasonlította.
Az orosz–ukrán háború kapcsán fokozódó eszkalációveszélyre válaszul Moszkva a közelmúltban frissítette nukleáris doktrínáját. A Civil Társadalom és Emberi Jogok Fejlesztési Tanácsának moszkvai ülésén azonban a közelmúltban Putyin már arról beszélt, hogy:
Elegendő mennyiségű Oresnyik hiperszonikus közepes hatótávolságú rakéta gyakorlatilag megszünteti a nukleáris fegyverek bevetésének szükségességét. Ezért nem is a nukleáris doktrínánkat, hanem az Oresnyiket kell tökéletesítenünk.
Mit lehet tudni az új orosz rakétáról?
Az Oresnyik rakéta az orosz hadsereg legújabb hiperszonikus fegyverrendszereinek egyike, amely jelentős figyelmet keltett a nemzetközi porondon. Ez az új típusú ballisztikus fegyver nem csupán technológiai áttörést jelent, hanem fontos geopolitikai üzenetet is hordoz.
Az Oresnyik az interkontinentális ballisztikus rakéták továbbfejlesztett változata, amely képes nagy pontossággal elérni távoli célpontokat, extrém sebességének köszönhetően a legnehezebb felderíteni és lelőni. A rakéta rendszere a „Post Boost Vehicle” (PBV) technológiát alkalmazza, amely a végső pályakorrekciókért és célpontba való bejuttatásért felelős. A hipergolikus hajtóanyagok lehetővé teszik a gyors és hatékony indítást, különösen az űrben végrehajtott manőverek során, írta a Rocket Science.
Az Oresnyik egy hordozórakéta, ami az amerikaiak szerint hasonló az RS-26 rakétával, mondta Pavel Podvig, a „Russian Nuclear Forces” kutatási projekt igazgatója.
Az RS-26 Rubezh egy olyan közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta aminek fejlesztését több mint 13 évvel ezelőtt, 2011-ben kezdték el, majd 2018-ban leállították – olvasható a Russianforces.org szakportálon. Az RS-26-ot a Jarsz szilárd hajtóanyagú ICBM-ből származtatják. Mivel a Rubezh-nél egy korai tesztelés során 5800 kilométeres hatótávolságú csapást regisztráltak, ez már bőven az interkontinentális rakéták hatótávolságának belépő szintje.
Ballisztikus rakéták kategorizálása:
Taktikai ballisztikus rakéta (TBM): hatótávolsága kevesebb, mint 300 km
Kis hatótávolságú ballisztikus rakéta - Short Range Ballistic Missile (SRBM): hatótávolsága 300–1000 kilométer
Közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta - Médium Range Ballistic Missile (MRBM): hatótávolsága 1000-3500 kilométer
Közbeeső hatótávolságú ballisztikus rakéta - Intermediate Range Ballistic Missile (IRBM): hatótávolsága 3500–5500 kilométer
Interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM): hatótávolsága nagyobb, mint 5500 kilométer
A hiperszonikus technológia alapjai
A hiperszonikus rakéták képesek a hangsebesség többszörösével (általában Mach 5 vagy annál gyorsabban) haladni. Ez a sebesség lehetővé teszi, hogy ezek a rakéták kikerüljék a hagyományos légvédelmi rendszereket, amivel reakcióidőt sem hagynak az ellenfélnek. Az Oresnyik ezen tulajdonsága miatt kulcsszerepet játszhat a jövőbeli katonai konfliktusokban.
Az Oresnyik műszaki jellemzői
Az Oresnyik egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta (IRBM), amelynek hatótávolsága megközelíti az 5500 kilométert. A rakéta ún. post-boost vehicle (PBV) rendszert alkalmaz, amely lehetővé teszi a harci rész precíz célba juttatását. A PBV hipergolikus hajtóanyagokat használ, amelyek öngyulladásuk miatt kifejezetten hatékonyak az űrben történő manőverezés során. Az ilyen típusú hajtóanyagok keverékében gyakran található hidrazin és dinitrogén-tetraoxid, amelyek azonnali reakciót produkálnak. A rakéta képes nukleáris és hagyományos robbanófejek hordozására egyaránt. Az állítások szerint a visszatérő eszköze (reentry vehicle) kifejezetten ellenálló a hő és mechanikai terheléssel szemben, ami garantálja a pontos célba érkezést.
A rakéta adatai
Hatótávolság: Kb. 5500 km, ami közepes hatótávolságú ballisztikus rakétának minősíti
Maximális sebesség: Több mint Mach 5 (hiperszonikus tartomány)
Rakéta hossza és átmérője: a rakéta átmérője hozzávetőlegesen 1,5-2 méter lehet, az alkalmazott fokozattól függően
Hajtóanyag típusa: Hipergolikus üzemanyag, amely gyors indítást tesz lehetővé
Az Oresnyik rakéta pusztítóereje
Az Oresnyik rakéta pusztítóereje attól függ, hogy milyen robbanófejet hordoz. Az ilyen típusú ballisztikus rakéták általában kétféle robbanófejjel szerelhetők fel: hagyományos (pl. nagy erejű robbanóanyagok) vagy nukleáris fegyverekkel. A pusztítóereje ezáltal hatalmas.
Hagyományos robbanófej
Hagyományos robbanóanyaggal felszerelve az Oresnyik alkalmas pusztító csapások végrehajtására katonai helyszínek, parancsnoki központok vagy stratégiai infrastruktúra ellen. A robbanóereje egy nagyobb légibombáéval (a GBU-4/B MOAB) vethető össze amely képes nagy területi pusztítást okozni.
Nukleáris robbanófej
Az Oresnyik nukleáris töltettel felszerelve interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) kategóriájába tartozhat, hasonlóan az orosz Topol-M vagy az amerikai Minuteman III rakétákhoz. Ezek robbanóereje általában 300 kilotonna és 1 megatonna közötti, ami azt jelenti, hogy egyetlen robbanás ereje akár 300 000–1 000 000 tonna TNT robbanásának felelhet meg.
Összehasonlítás
Hirosima bombája: Az 1945-ös „Little Boy” 15 kilotonnás volt, ami töredéke az Oresnyik lehetséges nukleáris töltetének.
Topol-M rakéta: Az Oresnyikében és képességeiben hasonló, robbanóereje 800 kilotonna.
B83 nukleáris bomba: Az Egyesült Államok legerősebb aktív bombája, amely 1,2 megatonnás, és az Oresnyik maximális robbanóereje ehhez közelíthet.
Az Oresnyik szerepe a modern hadviselésben
A hiperszonikus technológia és az Oresnyik jellegū fegyverek élesen megváltoztatják a modern hadviselés dinamikáját. Az Oresnyik rakéták olyan sebességgel érik el a célpontjukat, amely lehetetlenné teszi a hagyományos védelmi rendszerek számára azok elfogását.
Az Oresnyik képes többféle pályán haladni, ami még kiszámíthatatlanabbá teszi a védekezést ellene. Ezenfelül alkalmazható tengeri és szárazföldi célpontok ellen egyaránt, ami tovább növeli hatékonyságát a hadszíntéren.
Geopolitikai háttér
Az Oresnyik tesztelését Moszkva egyértelműen politikai üzenetként szánta. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy a rakéta bemutatása a nyugati fegyverszállításokra adott válasz. Az Oresnyik tesztindítása előtt Moszkva az Egyesült Államoknak üzent a nukleáris dekonfliktusvonalon keresztül, ezzel is jelezve, hogy a rakétaindítás nem egy globális konfliktus előjele, hanem figyelmeztetés a „vörös vonalak” átlépésének veszélyeiről.
Lavrov szerint az Oresnyik bemutatása arra figyelmezteti a Nyugatot, hogy Oroszország képes és kész minden rendelkezésére álló eszközt bevetni nemzeti érdekeinek védelmében. Az ilyen fegyverek által hordozott geopolitikai üzenetek nemcsak a NATO által nyújtott katonai támogatásnak szólnak, hanem azon stratégiai szempontokat is figyelembe veszik, amelyek az ukrajnai konfliktusok további eszkalációjától óvnak.
Vlagyimir Putyin korábban megerősítette, hogy az Oresnyik sorozatgyártása megkezdődött, de végső soron a győzelem eszközeit mi választjuk ki a célpontok jellegétől és az Oroszországi Föderációra jelentő fenyegetésektől függően.