Február 2-án, a pennsylvaniai Punxsutawney városában ismét összegyűltek az emberek, hogy tanúi legyenek a híres mormota, Punxsutawney Phil jóslatának. A szertartás során Phil meglátta az árnyékát, ami azt jelenti, hogy még hat hétig tart a tél – legalábbis a hagyomány szerint. Az eseményt minden évben hatalmas érdeklődés övezi, hiszen a mormota-nap az amerikai folklór egyik legikonikusabb része – közölte a BBC.
A hagyomány eredete a német telepesekhez köthető, akik Pennsylvaniába érkezve hozták magukkal azt a hiedelmet, hogy egy állat viselkedése február 2-án megjósolhatja a tél hosszát.
Eredetileg borzot használtak, de az amerikai környezetben a mormota vált a jóslat főszereplőjévé. Az első hivatalos mormota-napi ceremóniát 1887-ben tartották Punxsutawney-ban, és azóta ez a kisváros minden évben turisták ezreit vonzza.
A ceremónia egyszerű: ha a mormota meglátja az árnyékát, az azt jelzi, hogy a tél még hat hétig tart, ha nem, akkor korai tavasz várható. Tudományos alapja nincs a jóslásnak, Phil találati aránya meglehetősen alacsony, de ez nem változtat a tradíció népszerűségén. Az eseményt élőben közvetítik, és számos amerikai számára az év egyik kedves és szórakoztató pillanata.
A mormota-nap a popkultúrában is komoly nyomot hagyott, különösen az 1993-as Idétlen időkig (Groundhog Day) című filmnek köszönhetően, amely Bill Murray főszereplésével tette világszerte ismertté ezt a hagyományt. A filmben a főhős egy időhurokba kerül, és újra meg újra átéli február 2-át, ami sokak számára szimbolikusan is összekapcsolódott az ismétlődő, végtelen tél érzésével.
Bár a jóslat hitelessége kérdéses, a mormota-nap továbbra is egy közösségépítő és kulturálisan meghatározó esemény az Egyesült Államokban, amely minden évben izgalmat és vidámságot hoz a tél közepére.
Borítókép: Mormota-nap Amerikában (Fotó: AFP)