Orbán Viktor a brüsszeli csúcstalálkozó utáni interjúban kifejtette aggályait Ukrajna esetleges EU-tagságával kapcsolatban. A magyar miniszterelnök szerint a csatlakozás komoly gazdasági és biztonsági kockázatokat rejtene Magyarország számára, ezért fontosnak tartja, hogy a magyar emberek véleményét is kikérjék egy véleménynyilvánító szavazáson, mielőtt bármilyen döntés születne ebben a kérdésben.
És itt van a biztonság kérdése is, mégiscsak egy állig felfegyverzett országról beszélünk. Közbiztonságról nem híres Ukrajna. Át lehetne jönni a határon. Azt hiszem, hogy olyan kockázatot vállalnánk, amelyet a mostani körülmények között felelősen nem szabad vállalni.
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
Lapunk korábban írt arról, hogy az Ukrajnába exportált fegyverek a feketepiacra kerülnek, legalábbis ezt nyilatkozta Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró az RT orosz hírcsatornának adott interjújában.
Már a konfliktus korai szakaszában elárasztották Lengyelországot, Romániát és Ukrajna más szomszédjait azok a fegyverek, amelyeket az Egyesült Államok szállított Kijevnek a háborúhoz.
Wesley Satterwhite, az amerikai külügyminisztérium egykori tanácsadója korábban már felszólította az Egyesült Államokat, hogy vezessen be hatékony ellenőrzést az Ukrajnának küldött fegyverek követésére, hogy megakadályozza, hogy azok a feketepiacon végezzék.

Ukrajnába az elmúlt években elképesztő mennyiségű fegyver jutott be.
– mondta lapunknak Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.
Mindenki azzal számol, hogy a háború után ez részben eladásra kerül a világ különböző válságövezeteiben. Az amerikai kormány bejelentette, hogy az Ukrajnának küldött fegyverek egy részét már tovább is adták mexikói drogkartelleknek, illetve tovább fognak kerülni a Közel-Keletre, Észak-Afrikába és több hasonló helyre.
– tette hozzá.
Ukrán fegyverek ömlenek az európai alvilághoz
A V4NA hírügynökség is írt arról, hogy bár igyekeznek tagadni és elbagatellizálni, de egyre több állami, nemzetközi szerv és hatóság erősíti meg, hogy komoly és valós a veszélye annak, hogy az Ukrajnának szánt fegyverekből a feketepiacra is kerülhettek pusztító eszközök.

Jelentős veszély, hogy rengeteg ukránnál fog a fegyver maradni akiknek sok más lehetősége nem lesz, mint az országon belül különféle maffiacsoportokat létrehozni.
– fogalmazott Nógrádi György.
Erre számos nemzetközi példa is akad. A svéd „Juggemaffia” uralta a szervezett bűnözést az 1990-es években. A Svédországban megforduló illegális fegyverek és kábítószerek jelentős része a Nyugat-Balkánról érkezett, írta a V4NA. A szakemberek szerint amíg a kereslet magas, addig az illegális fegyverkereskedelem is virágozni fog Európában.
A fegyver a világ legjobb üzlete, hívta fel a figyelmet Nógrádi György.

Amikor a békemegállapodás már elérhető közelségbe kerül, az az európai álláspont, hogy újabb fegyvereket ad Ukrajnának, csak arra jó, hogy a háborút meghosszabbítsák. Ukrajna győzelmi terve, illetve, hogy megfordítsa a háború menetét, az fizikai lehetetlenség.
– hangsúlyozta a szakértő.
Egy év alatt a 155 milliméteres tüzérségi lőszerek ára hétszeresére nőtt. Olyan profitot könyvelnek el a hadiipari cégek, amire a történelem során nem volt példa. A német Rheinmetall megállapodott, hogy újabb javítóműhelyt fog létrehozni ukrán területen.
Kijelenthető, hogy mostantól az odaadott fegyverek nem a békét, hanem a háború meghosszabbítását jelentik, különösebb győzelmi esély nélkül, összegezte Nógrádi György.