A dél-koreai bíróság az ítéletében kimondta, hogy a konzervatív vezető megsértette főparancsnoki kötelességét a csapatok mozgósításával a hadiállapot kihirdetésekor. Az elnök továbbá az alkotmányban biztosított hatáskörén túllépő intézkedéseket hozott. Az elnök támogatói és ellenfelei ezrével gyűltek össze Szöul központjában, miközben az ítéletet várták. Az elnök hívei a döntésre dühösen reagáltak, és teljesen elfogadhatatlannak nevezték azt.

A 64 éves Jun decemberben sokkolta a parlamenti képviselőket, a nyilvánosságot és a nemzetközi szövetségeseket, amikor váratlanul hadiállapotot hirdetett, felfüggesztve ezzel a polgári törvényeket és katonai törvénykezést bevezetve. Ezt követően több száz katonát és rendőrt vezényelt a Nemzetgyűléshez.
Az elnök azt állította, hogy a rend fenntartása érdekében cselekedett, de egyes magas rangú katonai és rendőri vezetők vallomása szerint az elnök arra utasította őket, hogy erőszakkal távolítsák el a képviselőket, megakadályozva ezzel a rendelet elleni parlamenti szavazást.
A dél-koreai elnök nagyon súlyos büntetésre számíthat
A szükségállapot mindössze hat órán át tartott, mivel a parlament végül megszavazta a rendelet blokkolását. Az elnök hatalmát december 14-én függesztették fel, amikor az ellenzéki többségű nemzetgyűlés eljárást indított ellene.
Jun Szog Jol továbbra is fenntartotta, hogy a hadiállapot kihirdetésére szükség volt az ország védelmében az atomfegyverekkel rendelkező Észak-Koreával és szövetségeseivel szemben, valamint az alkotmányos rend megőrzése érdekében, bár konkrét fenyegetésekre nem hivatkozott.
Az elnököt végül letartóztatták, és vádat emeltek ellene lázadás miatt, ami halálbüntetéssel vagy életfogytig tartó börtönbüntetéssel sújtható bűncselekmény.
Dél-Koreának két hónapon belül országos választást kell tartania az új vezető megválasztására. A felmérések szerint az ellenzéki Demokrata Párt vezetője a legesélyesebb jelölt az ország következő elnöki posztjára.
Borítókép: A rohamrendőrök őrködnek egy a dél-koreai elnök fényképével ellátott transzparens mellett, miközben a támogatók a szöuli elnöki rezidencia előtt várják az alkotmánybíróság ítéletét (Fotó: AFP)