A jelenlegi rendszerben a terrorelhárítás a londoni Metropolitan Police felügyelete alá tartozik, de az új javaslat szerint a különböző terrorelhárító egységek kiválnának a helyi rendőrkapitányságok alól, és egy új, országos hatáskörű rendőri testületbe olvadnának, amely Angliára és Walesre terjedne ki. Ez az egység egy újonnan létrehozandó nemzeti rendőrségi központ égisze alatt működne.

Nagy-Britannia átszervezi a rendőrséget
A reform célja a hatékonyság javítása olyan kihívásokkal szemben, mint a szélsőséges eszmék, az államilag támogatott kémkedés vagy a határokon átnyúló bűnözés. A jelenlegi, 45 különálló rendőrkapitányság együttműködése sokszor nehézkes, miközben a bűnözés egyre inkább országos vagy nemzetközi szintűvé vált. Mint arról már lapunk is beszámolt, a Policy Exchange tanulmánya szerint évente 250 milliárd fonttal rövidíti meg az Egyesült Királyság gazdaságát a bűnözés.
Az átszervezés fő érvei között szerepel a toborzási nehézségek felszámolása. A terrorelhárításban mintegy 900 fős létszámhiány van, részben azért, mert a jelentkezők elzárkóznak a Londonhoz kötött foglalkoztatástól, illetve attól, hogy idővel vissza kell térniük anyaszervezetükhöz.
A reform támogatói szerint a centralizálás révén a terrorelhárítás hatékonyabb, önállóbb és kiszámíthatóbb működést valósíthatna meg, hasonlóan az amerikai FBI-hoz.
Ugyanakkor kritikusok attól tartanak, hogy a központosítás aláássa a helyi rendőri munka fontosságát, különösen a közösségekből származó hírszerzés tekintetében.
A javaslat szerint nemcsak a terrorelhárítás, hanem a szervezett bűnözés elleni küzdelem, az eszközbeszerzések, valamint a nők és lányok elleni erőszakkal kapcsolatos rendőri fellépés is országos koordináció alá kerülhetne. Egy korábbi jelentés már javasolta, hogy legyen olyan országos hatáskörű parancsnok, aki vészhelyzet esetén átcsoportosíthatja a kiképzett rohamrendőröket a különböző megyékből.
Borítókép: Rendőrök Londonban 2025. március 15-én (Fotó: AFP)