Milos Vucsevics miniszterelnök január 28-án nyújtotta be a lemondását, a parlament pedig március 19-én vette tudomásul. Az alkotmány értelmében 30 napon belül új kormányt kell alakítani, ellenkező esetben előre hozott választásokat kell kiírni.
Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök szerdán kezdte meg az egyeztetést azokkal a pártokkal és pártszövetségekkel, amelyek a 2023. december 17-i előre hozott parlamenti választáson átlépték a parlamentbe jutási küszöböt. Az egyeztetések végeztével pedig felkéri a legesélyesebb párt kormányfőjelöltjét a kabinet megalakítására.
A 250 tagú parlamentben a VMSZ-nek hat képviselője van, míg a kormányban nyolc államtitkár képviseli a vajdasági magyarságot. Pásztor Bálint leszögezte, hogy pártja most sem kér miniszteri helyeket, államtitkári szinten kívánja folytatni a munkát.
Pásztor Bálint közölte, amennyiben előre hozott választásokat tartanának Szerbiában, a VMSZ önállóan indulna a megmérettetésen, amelytől nem rettenne meg, ám úgy gondolja, hogy a szerbiai állampolgárok érdekeit inkább az szolgálná, ha új kormány alakulna, és nem „vesztegetnének el” fél évet a választási kampánnyal és a kormányalakítással.
Arra van szükség, hogy új kormány alakuljon, amely elkezdi a polgárok gondjait orvosolni, és a gazdaság ügyeivel meg az infrastruktúra-építéssel foglalkozni
– húzta alá.
Véleménye szerint negatív üzenete van annak, hogy az ellenzéki pártok elutasították az egyeztetést a köztársasági elnökkel.
Az ellenzék pedig ezekben a napokban bizonyítja be, hogy amiről beszél, az mennyire állja meg a gyakorlatban a helyét. Most ezekben a napokban van lehetőség a párbeszédre, most ezekben a napokban van lehetőség arra, hogy az intézmények működéséhez hozzá tudjanak járulni. Eljöhettek volna a köztársasági elnökhöz, és elmondhatták volna azt, hogy ők hogyan látják a kiutat ebből a belpolitikai válságból, ezt mégis elutasították. (…) Az, hogy csupán 5-6 párt vesz részt a konzultáción, azt bizonyítja, hogy az összes többi párt az anarchiában érdekelt, hiszen most akár azt is elmondhatták volna az államfőnek, hogy ők milyen átmeneti kormányt szeretnének, de ezt sem tették meg. Hónapok óta arról beszélnek, hogy párbeszédet kell folytatni. Mi sokszor mondtuk a VMSZ-ből, hogy mi ezzel maximálisan egyetértünk, párbeszédet kell folytatni, de nagyon nehéz úgy párbeszédet folytatni, hogy az embernek önmagával kell beszélgetnie
– részletezte a VMSZ elnöke.
Alekszandar Vucsics a héten befejezi a kormányalakításról szóló konzultációkat, és ha úgy látja, megvannak a körülményei egy új kormány megalakításának, akkor felkér valakit kormányalakításra. A lehetséges új miniszterelnök személye egyelőre nem ismert, a köztársasági elnök nem közölt neveket. Mivel a 250 fős parlamentben a kormánykoalíciónak kényelmes többsége van, így várhatóan sikerül új kormányt választani az április 18-i határidő lejárta előtt. Alekszandar Vucsics azonban az utóbbi hetekben többször felhívta a figyelmet arra is, hogy ha a megszabott határidőn belül nem sikerül megválasztani az új kormányt, akkor előre hozott választást kell tartani, amelynek a várható időpontja június 8. lenne.
Borítókép: A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) által közreadott képen Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke beszédet mond a Csoóri Sándor-program oklevélátadó ünnepségén Szabadkán 2024. november 20-án (Fotó: MTI/KIM/Hatlaczki Balázs)