Kiderült, kiknek növeli a fizetését Zelenszkij

Miközben az ukrán vezetés folyamatosan a háborús kiadásokkal indokolja a közszolgálati bérek befagyasztását, a nyilvánosságra került hivatalos adatok más képet festenek. Volodimir Zelenszkij elnök emberei továbbra is kivételes juttatásokban részesülnek.

2025. 07. 30. 9:46
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állami elit tagjai sokszorosát keresik az országos átlagnak, miközben a pedagógusok megalázó körülmények között próbálnak megélni, számol be róla az Origó. Zelenszkij elitje egyre jobban él a háború sújtotta országban.

Zelenszkij alatt egy szűk kör anyagi gondok nélkül élhet
Zelenszkij alatt egy szűk kör anyagi gondok nélkül élhet. Fotó: AFP

Zelenszkij alatt egy szűk kör anyagi gondok nélkül élhet

Nina Juzsanina ukrán parlamenti képviselő a pénzügyminisztérium adataira hivatkozva közölte, hogy 2025 júniusában a központi állami szervek vezetőinek átlagbére 127 990 hrivnya volt, ami átszámítva megközelíti az egymillió forintot. A legjobban kereső vezetők a korrupcióellenes hivatal (NAZK) élén állnak, ők átlagosan 245 600 hrivnyát vihettek haza havonta. 

Mögöttük következik a Központi Választási Bizottság – annak ellenére, hogy háborús helyzetben nem tartanak választásokat –, majd az Állami Számvevőszék, szintén 200 ezer hrivnya feletti jövedelmekkel.

Az ukrán hivatalnoki elit fizetése az elmúlt év során 61 százalékkal nőtt, miközben a teljes munkaidőben dolgozók országos átlagbére még mindig csak 23 460 hrivnya. A közszférában dolgozók 62 000 hrivnyát, tehát majdnem háromszor annyit keresnek, mint az átlagos ukrán állampolgár, a felső vezetők esetében pedig ez a különbség hatszoros is lehet. Különösen szembetűnő a kontraszt az oktatási szektorral összevetve. A kormány egy hivatalos petícióra adott válaszában korábban kijelentette, hogy nincs lehetőség a tanári fizetések emelésére, mert a költségvetési forrásokat a hadsereg köti le. Ehhez képest 2025 elején a tanárok átlagfizetése mindössze 13 ezer  hrivnya – azaz alig több mint százezer forint – volt. Ez töredéke annak, amit a minisztériumokban dolgozók keresnek.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.