Oltás nélküli immunitás a koronavírus ellen

A por, orrspray, tabletta formában elérhető „vakcinák” olcsóbbak, sokaknak hatékonyabbak lehetnek.

2021. 07. 26. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre közelebb kerülnek a kutatók a koronavírus elleni vakcinát kiváltó gyógyszer kifejlesztéséhez. – Könnyű a használata és olcsó a gyártása – mondta Johan Wäborg, a svéd Iconovo gyógyszercég vezérigazgatója az új por alapú, a koronavírus-elleni immunitást kiváltó szerről és az azt a szervezetbe juttató eszközről. A svéd ISR immunológiai kutatócég por alapú „vakcináját” az Iconovo az ICOone egyszer használatos – egy sípra emlékeztető – inhalátorán keresztül egy mély lélegzetvétellel juttatná be a szervezetbe.

A vakcinaként viselkedő por a koronavírus vírusfehérjéit használja – tehát nem mRNS technológiáról van szó –, amely a kutatók érvelése szerint felépítését tekintve sokkal stabilabb, így ellenáll az akár 40 Celsius-fokos hőmérsékletnek is. Az új termék is sokkal könnyebben kezelhető, mint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által már jóváhagyott koronavírus elleni, többnyire bonyolult tárolási adottságokkal rendelkező vakcinák.

– Ez teljesen megváltoztatja a vírus elleni védekezést

– jelentette ki Ola Winquist, az ISR alapítója és a Karolinska Intézet immunológus professzora.

– Jelentős előny, hogy a porvakcina nagyon könnyedén szállítható, mivel nem szükséges hozzá hűtőkapacitás, sőt a beadása sem igényel egészségügyi szakszemélyzetet, így eredményesen és gyorsan tehetné védetté az alacsony fejlettségű területek, így például Afrika lakosságát.

– magyarázta a professzor.

A tesztek jelenleg a koronavírus alfa (brit) és béta (dél-afrikai) variáns változatával folynak, eddig eredményesen, noha a cég szerint még számos kísérletre van szükség annak megállapításához, hogy pontosan mekkora a porvakcina teljes potenciálja, illetve képes-e ugyan olyan szintű védelmet nyújtani, mint a WHO által már jóváhagyott folyékony oltóanyagok. Az Iconovo és az ISR közös kutatása az állatkísérleteken már túl van, és elmondásuk szerint sikerült elegendő forrást gyűjteniük az emberekkel kapcsolatos vizsgálatokhoz is, amelyek a következő két hónapban kezdődhetnek meg.

Más cégek is dolgoznak az oltásmentes immunitás kialakításán:

az izraeli Oravax Medical a következő hetekben – az egészségügyi miniszter jóváhagyását követően – kezdheti meg a tabletta formában elérhető koronavírus elleni „vakcina” tesztelésének klinikai fázisát.

A kísérlet első szakaszába 24 oltatlant vonnak be, akiknél egy-két kapszula bevételét követően vizsgálják meg a tabletták biztonságát és az immunitást kiváltó képességét, a kísérlet harmadik klinikai fázisába lépését megelőzően. Nadav Kidron, az Oravax anyavállalat, az Oramed Pharmaceuticals vezérigazgatója a The Jerusalem Post című izraeli lapnak azt is elárulta, hogy

„a tabletták sokkal ellenállóbbak lesznek a koronavírus variánsaival szemben, mivel az immunrendszert három vírusfehérje ellen készítik fel a Pfizer és a Moderna egyetlen fehérjéjével szemben.” Az Oravax olyan kapszulán is dolgozik, amely a már beoltottak védettségét erősíti fel.

A svéd Ziccum pedig egy olyan technológia fejlesztésén munkálkodik, amely a már meglévő vagy jövőbeni folyékony vakcinákat alakítaná át. A cég vezérigazgatója, Göran Conradsson szerint „a védekezés így orrspray vagy tabletta formában” is elképzelhetővé válna. Az egydózisú oltóanyagot előállító Janssen már dolgozik a Ziccummal a projekt kivitelezésén, és a gyógyszeróriás szerint az új technológia megkönnyítené a terjesztést, zöldebbé tenné a folyamatot és azoknak is immunitást biztosítana, akik félnek a tűktől, vagy nem kaphatnak hagyományos oltóanyagot.

Az osztrák biotechnológiai vállalat, a Marinomed Biotech és az ausztrál Nucleus Network Klinika is dolgozik egy koronavírus-elleni orrspray kifejlesztésén.

Előbbi terméke, a „Carragelose” már a tesztelés klinikai fázisában jár, és a tervek szerint a karragén tengeri moszatból származó nagy molekulák segítségével „ejtenék csapdába” a koronavírust. – Úgy tűnik, hogy a légzőszervi vírusokban van valami közös, mert a fertőzés működéséhez azoknak a nyálkahártya sejtjeihez kell kapcsolódniuk, a spray ezt a nyálkahártyával való kötődést akadályozza meg – magyarázta a cég biztonsági igazgatója, Eva Prieschl-Grassauer.

Számos gyógyszercég dolgozik olyan koronavírus elleni anyagon, amelyek oltakozás nélkül adják meg a koronavírus elleni immunitást. A por, orrspray, tabletta formában elérhető „vakcinák” olcsóbbak, sokaknak hatékonyabbak lehetnek és az alacsonyabb jövedelmű országokba is könnyebben eljuthatnak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.