– Nekünk azt kell világosan látnunk, hogy mi az, amit meg akarunk őrizni és mi az, amiben alkalmazkodnunk kell a változásokhoz – utalt Csák János arra, hogy a világban sok minden változik. Szerinte egy nemzetállam kulturális miniszterének az is a feladta, hogy az ideák versengését fenntartsa.
Kifejtette: Brüsszelben a politikai korrektség jegyében bizonyos témákat, eszméket „egyszerűen le akarnak venni az asztalról”. Hangsúlyozta: ritkán hangzik el a család vagy a nemzet szó, helyettük van egy olyan „kilúgozott felfogás, hogy (…) hagyjuk el a hagyományainkat”.
Mi, magyarok azonban nem ilyenek vagyunk – jelentette ki, hozzátéve: az elmúlt 1100 évben bármilyen viharos is volt a történelmünk, az Isten, család, haza háromszög számunkra a túlélést jelentette. Mert családok nélkül nincs nemzet, nemzet nélkül pedig nincsenek családok – mutatott rá. A magyar kultúrában az a lényeg, hogy elfogadjuk: „nem az ember a végső ítélő, van nálunk nagyobb erő” – emelte ki. Emlékeztetett: a magyar kormány mindent megtesz, hogy a családok erősödjenek és a családon belül a kötődés létrejöhessen, mert aki tud kötődni, az tud nagyobb entitásokhoz is kötődni, így a nemzethez. Nemzetre pedig azért van szükség, mert közös erővel tudjuk biztosítani hazánk békéjét és biztonságát – fogalmazott.
Csák János felhívta a figyelmet arra, hogy vasárnap, a magyar kultúra napján délután öt órára közös Himnusz-szavalást hirdettek a Kárpát-medence és a világ magyarsága számára. A programmal nemcsak
tiszteletünket tesszük egy nagy alkotó zseni műve előtt, hanem bizonyítjuk, hogy ma is egy közösség vagyunk, ma is vannak közös értékeink, és ez maga a kultúránk
– hangsúlyozta.