Éppen egy jótékonysági gálaestet szervezett Szarvas József a tragikus hirtelenséggel meghalt pályatársának és barátjának, Kaszás Attilának, amikor a fülébe jutott, hogy Pokorni Zoltán Hegyvidék polgármestere és a Mozaik Művészegyesület is készül valamire.
Így aztán összevonták és közösen kezdték szervezni a gálát, amely egyben a Kaszás Attila-díj első díjátadója volt. Mint Szarvas József Kossuth-díjas színész felidézte, hősi idők voltak ezek, amikor ma tragikusan elhunyt művész felfoghatatlan halála, összefogást eredményezett. A szakmát és a közönséget egyszerre rázta meg a hír, és mindenki tenni akar emlékének ápolásáért és családja segítéséért.
– Én közben nem tudhattam arról, hogy magamnak szervezem a gálát a színészegyesülettel, mert végül kiderült, én kaptam a színészek bizalmával és szavazataival az első Kaszás Attila-díjat – idézte fel a múltat mosolyogva Szarvas József.
– Kaszás Attila hirtelen halála döbbentett rá arra, micsoda kivételes személyiség volt, és akkor világosodott meg előttem, hogy milyen sokat is jelentett nekem.
Ez a megrázó élmény, egyfajta katarzis volt.
A pajtaszínház gondolata korábban fogant meg bennem, de akkor, Attila elvesztése után alapítottam meg az őrségi Viszákon az azóta is működő pajtát – mesélte.
Mint mondja, nem tudja, hogy volt-e ennyire egységben valaha a szakma azóta, mint Kaszás Attila megítélésében. – Ez a „csehszlovák fiú”, aki sem a magyar, sem pedig a szlovák állampolgárságot nem volt hajlandó felvenni, különös pillére és meghatározója volt a szakmának, és azoknak az évtizedeknek, amelyekben mi a pályánkat elkezdtük. Utólag derült ki számunkra, hogy mekkora munkát végzett Attila, aki a személyiségével közösséget épített – tette hozzá.
Az egykori Csehszlovákiában Vágsellyén született Kaszás Attila egy interjúban azt mondta:
Kisebbségi magyarnak lenni egy másik életérzés… A határon túli magyarnak azt jelenti a haza, mint a sivatagi embernek a víz. Egy sivatagi embernek a víz lelkiállapot.
A díj utóélete példa nélküli, Kaszás szellemisége igazodási pont, szakmai és emberi minőség. Olyan színészt jelölnek évente a társulatok, akik a pályájukat magas színvonalon űzik, mindeközben odaadó hozzáállásukkal közösséget építenek, és sokat tesznek azért, hogy a társulat egységben maradjon. Különös ereje van ennek akkor, amikor a társulati lét, annak az eredeti minőségében kevésbé megfogható, minta rendszerváltozás előtt.
A díj egyik alapítója Pokorni Zoltán Hegyvidék polgármestere kiemelte, hogy büszke erre a díjra, de arra is, hogy nem került a jobb- és a baloldal, a kormány és az ellenzék közötti viták kereszttüzébe. – Kaszás Attila közkedveltsége, valamint a halála felett érzett megrendülés elejét vette ennek. A színházi szakma erős, belső struktúrája lenyűgöző, sokat köszönhet Magyarország, a magyarság a színházi társulatoknak.
Jó látni, hogy a határon túli magyar közösségek is érzik ezt, és évről évre jelölnek valakit maguk közül a díjra.
Fontos, hogy helyben elismert, szeretett tehetségek országosan is ismertté váljanak – fogalmazott lapunknak a polgármester.
Idén összesen negyvenegy társulat jelölte egy-egy tagját a díjra, a jelöltek maguk közül választották ki azt a négy színművészt, aki továbbjutott az utolsó, harmadik körbe. A közönség Nagy Cili, a szombathelyi Weöres Sándor Színház művésze, Csankó Zoltán, a Győri Nemzeti Színház idén harmadjára jelölt színművésze, Fehér László, a Forte Társulat tagja, valamint Fila Balázs, a József Attila Színház művésze közül választja ki a Kaszás Attila-díj 2023-as nyertesét.
Idén a díj megszervezésében a Kulturális és Innovációs Minisztériumon és a Hegyvidéki Önkormányzaton kívül komoly részt vállalt a Magyar Teátrumi Társaság, a Mozaik Művészegyesület, a MASZK Színészegyesület és a Petőfi Kulturális Ügynökség is.
A díj jelöltjeit a társulatok tagjai választják, majd a legtöbb szavazatot elnyert színészekre a közönség adhatja le voksát a KaszásAttiladíj.hu oldalon.
Több mint négyezer szavazat érkezett az első két hétben a Kaszás Attila-díj 2023-as jelöltjeire. Még tíz napig szavazhat a közönség Nagy Cilire, Csankó Zoltánra, Fehér Lászlóra és Fila Balázsra. A díjat december 5-én, ünnepélyes keretek között a Vígszínházban adják majd át.