– A vendéglátásból nagyot ugrott a divat világába. A két terület mennyiben hasonlít egymásra?
A gilisztaűző varádicstól a terjőke kígyósziszig
Értelek – mondta Rezeda Kázmér, mert mindig ezt mondta, amikor nem értett semmit.
– A vendéglátásból nagyot ugrott a divat világába. A két terület mennyiben hasonlít egymásra?
– Szenvedélyből fakadó kíváncsiság hajtott a vendéglátás felé, elsősorban a gasztronómián keresztül, ám nem volt semmilyen családi hátterem, vendéglátóipari tudásom vagy végzettségem. Már akkor is az „élmények” létrehozása érdekelt, ami az ételen kívül az enteriőrtől kezdve a szervizen át sok mindenre kiterjed. A divat és a vendéglátás között valóban óriási különbségek vannak, de vállalkozást építeni, embereket vezetni, koncepciókat létrehozni valójában nagyon hasonló folyamat minden üzleti területen.
– Évek óta egy párt alkotnak a Nanushka alapítójával, Sándor Szandrával, akinek a gyerekkori becenevét viseli a cég. Milyen körülmények hatására szállt be a vállalkozásba?
– Kétezertizenhatban a Nanushka sok magyar divatvállalkozáshoz hasonlóan csődközeli helyzetbe került. A bevételek csökkentek, a veszteség tetemesen nőtt: a cég hetekre volt attól, hogy lehúzza a rolót. Ekkor Szandra kivásárolta az akkori befektetőjét a társaságból, és újra övé lett a cég. Mi ketten már régóta együtt jártunk, neki pedig szüksége volt valakire, aki felépített már valamilyen vállalkozást, segítségére lehet ebben a válsághelyzetben. 2016 tavaszán kiszálltam az étterembizniszből, ám ez mégis sok szempontból bonyolult egyenlet volt, hiszen azt is el kellett döntenünk, akarunk-e együtt dolgozni, és vajon ez milyen hatással lesz a személyes kapcsolatunkra.
– Hogyan helyezték új alapokra a céget?
– Kigondoltuk az új üzleti tervet, átalakítottuk a csapatot, a márkát, és sikerült meggyőznünk egy befektetőt is, hogy bízzon meg bennünk. Innentől jegyezzük a Nanushka második időszámítását. Az átalakítást a cég nagykereskedelmi üzleti modelljével kezdtük, hozzáláttunk egy saját értékesítési hálózat felépítéséhez, és teljesen átformáltuk a marketinget. A Nanushka ismertsége nemzetközi szinten korábban a nullával volt egyenlő. Úgy is szoktuk mondani, hogy Magyarországon volt világhírű, itthonról ugyanis tényleg úgy tűnhetett, hogy ez egy csillogó és sikeres márka, de a számok egészen mást mutattak.
– Hogyan lehet a nulláról nemzetközi sikert elérni ebben a szakmában?
– A divatbizniszben nincsen egy nagy, egyetemes titok, olyan kulcsa a sikernek, amely megfordítja egy vállalkozás sorsát. Az egyik legfontosabb annak meghatározása volt, hogy milyen áron milyen típusú termékeket és kinek kínálunk.
A palettát letisztítottuk, és az egész nemzetközi arculatot kapott. Miután megvolt a jó termék, a megfelelő ár, csomagolás és stratégia, már csak el kellett jutni a vásárlókhoz. Kihasználtuk a pár évvel ezelőtt még újdonságnak számító, de ma már mindenki által használt közösségi média kommunikációt. Felkutattunk nemzetközi kulcsinfluencereket, és azzal, hogy termékeket ajándékoztunk nekik, bevontuk őket a saját körünkbe, és rajtuk keresztül sok helyre el tudtuk juttatni csalogató jelleggel a márka történetét. Amint felerősödött a közösségi média hatása, úgy ismertek meg minket egyre többen, és egyre több nemzetközi bolt, viszonteladó kezdte keresni nálunk a termékeket. Ez amolyan lendkerékhatás, ahogy az elsőt megtekeri valaki, az folyamatosan gyorsítja a többi kereket. 2018-ra látszott, hogy megmentettük a céget, amely soha nem volt addig nyereséges. Ma már hatvan országban több mint 260 bolt árulja a ruháinkat, van egy saját budapesti üzletünk, de idén New Yorkban és Los Angelesben is saját boltot fogunk nyitni.
– Ebben a multikulturális környezetben számít egyáltalán, hogy magyar a cég?
– Nem szabad elfelejteni, hogy ez egy budapesti DNS-sel rendelkező márka. Szandra Budapesten él, és itt tervezi a ruhákat. Sokat utazunk, ezért az inspirációk egyszerre származnak a külföldi élményekből és abból a kelet–nyugati látásmódból, amelyet Magyarország és Budapest jelent. Büszkék vagyunk a gyökereinkre, ráadásul az a szerencsés helyzet alakult ki a globális divatpiacon, hogy a vásárlók is izgatottak és nyitottak az újdonságokra. Előny tehát az, hogy nem egy háromszázadik párizsi márkát látnak. Izgalmas, egzotikus mese, hogy van valaki, aki Budapestről a világ legjelentősebb üzletházaiba eljut Ázsiától egészen Ausztráliáig. A modern divatvásárló már nemcsak egy ruhadarabot vásárol meg, hanem egy történetet.
– A külföldi vásárlóknak általában van tudásuk, prekoncepciójuk a magyar divatról? Milyen a hazai szakma helyzete?
– Vásárlóink többségének általában fogalma sincs a magyar dizájnról vagy divatról. A hazai divatvállalkozások helyzete nem túl jó. Magyarországnak példaként nem Párizsra és nem Milánóra kéne tekintenie, hanem például Koppenhágára. A dán főváros abból a szempontból nagyon hasonló Budapesthez, hogy fizikailag kiesik a divatfővárosok köréből, ám Koppenhága mégis a skandináv divat központja tudott lenni. Egy kicsi város, amely mégis képes volt New York, London, Milánó és Párizs után ötödikként felrajzolni magát a divatvilág térképére. Ezt pedig nagyon okos stratégiával, az állam aktív részvételével tudta elérni. Dániában komoly összefogás alakult ki annak érdekében, hogy Koppenhágát a divatvilág egyik központjává tudták tenni. Budapestnek lehetősége lenne arra, hogy a délkelet-közép-európai régiónak legyen a divatfővárosa Lengyelországtól Görögországig. Ez ma még talán egy kicsit nevetségesen hangozhat, de komoly potenciált jelent, ráadásul lélekszámban sokkal nagyobb régióról beszélünk, mint a skandináv országok. Egy ilyen stratégiának viszont nem rövid távon, hanem 10-15 éves távlatban lenne értelme.
– Mi, magyarok szeretjük azt hinni, hogy mindenben tehetségesek vagyunk, ám valóban lenne akkora hatósugara a magyar divatszakmának, hogy egy régió központjává váljon?
– Szandra és a csapat tehetsége vitathatatlan, de ugyanez a tehetség az elmúlt tizenhárom évben is ott volt bennük, a különbség az üzleti rendszer, amelyet a tehetség köré építettünk. Ez a rendszer sok dolgot foglal magában a marketingtől az adatelemzésen át a pénzügyi menedzsmentig és tőkebevonásig, a HR-szervezet építésig. Jelenleg mindenki a kreatív résszel foglalkozik, amikor divatipari fejlesztésről beszélünk. A tehetség nagyon kevésre elég akkor, ha nincs mögötte professzionális ökoszisztéma a gyártástól az értékesítésig. Ezek nélkül teljesen mindegy, hogy hány tehetséges tervezőnk van: vagy el fognak menni külföldre dolgozni, vagy nem lesznek sosem igazán sikeresek, mert hiába terveznek jó dolgokat, nem fognak tudni eljutni a piacra. Fantasztikus lenne, ha egy krakkói vagy egy belgrádi tehetséges fiatal karriert szeretne építeni a divatszakmában, akkor Budapestre kelljen jönnie. Már most is komoly probléma az utánpótlás és a megfelelő szakemberek felvétele. Manapság aki divattal akar foglalkozni, az azt hiszi, hogy divattervezőnek kell állnia. Ez a lehető legnagyobb tévedés, hiszen a divatvállalkozásokban számtalan olyan munkakör van, amely nem nélkülözhető. A mi százfős csapatunkból jelenleg 20-25 fő hiányzik.
– A munkaerőkérdés mellett az ár még mindig döntő szempont, vagy meg lehet törni valahogy a fast fashion uralmát?
– A divat a világ egyik legszennyezőbb iparága, a fast fashion pedig különösen súlyos károkat okoz a természetnek. A Nanushka csak abban az esetben árulhatná a termékeit fast fashion árakon, ha elvinnénk a gyártást a legolcsóbb bangladesi ruhagyárakba. Megtehetnénk a profit érdekében, de inkább 30-40 fős nyíregyházi varrodákkal dolgozunk, hogy a minőséget és a megfelelő feltételeket biztosítani tudjuk. Nekünk fontos, hogy kik készítik a ruháinkat és milyen körülmények között. A fogyasztók nem fognak hirtelen megváltozni, ám a nagy fast fashion kereskedők is egyre jobban rá lesznek kényszerítve a globális figyelemnek köszönhetően arra, hogy ők is fenntarthatóbb gyakorlatokat folytassanak. A közvélemény által gyakorolt kontrolljuk is erősödik: ha például a Nike-ról kiderül, hogy olyan gyárban gyártja a cipőit, ahol embertelen körülmények között dolgoznak, akkor ők azt a részvényárfolyamukon, sőt az eladási számaikban is érzékelni fogják. Az új generáció ugyanis már figyelmet fordít arra, hogy a márkák mit tesznek a társadalom és a bolygó jövőjéért. Az összes fast fashion cég ezért egyre több pénzt fektet abba, hogy kiszolgálja ezt a fajta fogyasztói igényt. Jó irányba indult el a globális divat, csak kicsit lassan.
– Mi teszi a Nanushkát egyedivé?
– Az esztétikai szempontok nem írhatják felül a funkcionális szempontokat. Olyan ruhákat kell kiadnunk a kezünk közül, amelyek amellett, hogy szépek, praktikusak is. Ez sok mindent jelenthet: kényelmi funkcionalitást, moshatóságot, praktikus zsebeket, jól állítható méreteket, esetleg olyan anyagokat, amelyekben télen nem fázik a viselőjük, nyáron pedig nincs bennük túl melege. A másik fontos márkaérték pedig, hogy a ruháink előremutatóak, izgalmasak legyenek, és járjanak a trendek előtt. Igyekszünk nagyon letisztult formavilágot létrehozni azok számára, akik a divatban nem elsősorban a feltűnést keresik, hanem inkább a kimagaslóan szép, de egyszerű esztétikai élményt.
– A Szandrával való közös munka ezek szerint nem ártott a kapcsolatnak?
– Vicces módon először mindenki azt hitte, hogy lesznek nehézségeink, de szinte alig ve-szünk össze, és a konfliktusok sem tartanak öt percnél tovább. Bízunk egymás döntéseiben: Szandra nem gondolja azt, hogy ért az üzlethez, én nem gondolom azt, hogy értek a tervezéshez, ennek a felosztásnak köszönhetően pedig kialakult egy békés egyensúly.
Értelek – mondta Rezeda Kázmér, mert mindig ezt mondta, amikor nem értett semmit.
A titokzatos Somló-hegy a királynői nyakék nélkül is lenyűgöző.
A demokraták a valóban egyre népesebb kisebbségekből akarták összerakni Kamala Harris szavazótáborát, csak éppen rossz logikával.
Egyáltalán nem meglepő Donald Trump győzelme az elnökválasztáson.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete
Gólokat nem, de tömegverekedést hozott Izrael franciák elleni meccse
Saldanha elárulta gólöröme jelentését
Magyar Péter és Dömötör Csaba összecsapott az Európai Parlamentben
Óriási a készültség, ameddig a szem ellát, mindenhol rendőrök a Blahánál - Képek
Háború Ukrajnában és Izraelben: Magyarország lehet a béke közvetítője + videó
Gálvölgyi János körmönfont támadása Orbán ellen
NL: aligha lesz magyar–angol osztályozó, Haalandékra nagyobb az esély
Magyar Brian élete
Hamarosan bejelentést tesz a kormány, kövesse nálunk élőben!
Hamarosan rádióinterjút ad Orbán Viktor – Kövesse nálunk élőben!
Hiába nyertek, mégis ki vannak borulva az angolok
Értelek – mondta Rezeda Kázmér, mert mindig ezt mondta, amikor nem értett semmit.
A titokzatos Somló-hegy a királynői nyakék nélkül is lenyűgöző.
A demokraták a valóban egyre népesebb kisebbségekből akarták összerakni Kamala Harris szavazótáborát, csak éppen rossz logikával.
Egyáltalán nem meglepő Donald Trump győzelme az elnökválasztáson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.