Évek óta működött illegálisan tíznél több bentlakóval? – tették fel a kérdést a felszámolt hetényegyházi idősek otthonával kapcsolatban az olvasók a közösségi oldalakon, arra is magyarázatot keresve, honnan tudtak a hozzátartozók idős rokonuk kecskeméti elhelyezésének lehetőségéről. A csalók valahol hirdették ezt? Az ott dolgozó ápolók kaptak fizetést? Adóztak is?
Hideg víz kétszázezerért
Az általános felháborodás nemcsak kérdéseket vetett fel, hanem egyre terebélyesedő pletykákat is szült. Többen tudni vélik, hogy a becsapottak a kecskeméti megyei kórház „elfekvő” részlegéről kerülhettek Hetényegyházára, hiszen a szóban forgó ápolási és krónikus részlegen sok olyan beteget gondoznak, aki idősotthoni férőhelyre vár. Van, aki abban is biztos, hogy az egyedül élőknek elveszik a lakáskulcsát, majd szétnéznek az otthonában.
Kételkedésre adott azonban okot, hogy a környéken lakók semmit sem észleltek abból, mi zajlik a hetényegyházi családi házban. Egyetlen nő állította, hogy ismeri a létesítményt, amely tudomása szerint a kecskeméti városrész Hetény vezér utcájában található, ahol
már rég felújításra váró szobákban laktak az ellátásra szorulók, régi kórházi ágyakon aludtak kifogásolható higiéniai körülmények között, hiszen sokszor még vécépapírt sem biztosítottak számukra, és hideg vízben kellett mosakodniuk, holott havi kétszázezer forintot fizettek a tulajdonosnak.
Rendőrségi források szerint a hetényegyházi illegális otthon fenntartóinak két egészségügyi dolgozó – egy vezető ápoló és egy kiskunhalasi illetőségű szociális munkás – „ajánlotta be” azokat a kórházi betegeket, akik rendelkeztek ingatlannal, és úgy tűnt, hogy nincsenek hozzátartozóik. A kiszemelt személyek vagyonára ügyvéd közreműködésével tették rá a kezüket.
A hat bűntárs – köztük a szomszédban lakó tulajdonos, G. Zoltán és felesége, Éva – akkor bukott le, amikor egy nagyon súlyos állapotban lévő férfit betegszállításra alkalmatlan gépkocsival akartak a kórházból az idősotthonba szállítani.
A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal az üggyel kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy a hetényegyházi ingatlanban idősek otthonát működtetők több esetben kérvényezték szolgáltatásuk bejegyzését, de az eljárások minden esetben megszűntek, mivel az ügyfél vagy nem megfelelő dokumentációt nyújtott be, vagy önszántából visszalépett. A kormányhivatal azt is jelezte érdeklődésünkre, hogy akkor végeznek ellenőrzést idősotthonokban, ha – például bejelentés folytán – felmerül a bejegyzés nélküli szociális szolgáltatásnyújtás gyanúja. Ha az érintetteknek nincs engedélyük, a hatóság bírságot szab ki rájuk, valamint kötelezi az otthon működtetőjét tevékenysége megszüntetésére és az ingatlan kiürítésére.