– „Soha nem felejtem el a napot, amikor újjászülettem” – ezzel a mondattal kezdi a legújabb, Oroszlánok és farkasok című könyvét. Mi történt pontosan ezen a napon?
– Volt egy furcsa rosszullétem, amelynek következtében azt hittem, hogy csupán a szokásos migrénes rosszullétről van szó, és még a kettős látásnál sem fogtam gyanút, hogy ez most valami más. Majd csak akkor, amikor az egyik dolgozóm rám nézett, levette a szemüvegemet, és azt mondta: biztos benne, hogy sztrókom van. Azonnal mentőt hívott. Az események felgyorsultak, kétórás eszméletvesztés következett, és lebénult a jobb oldalam is. A következő kép, hogy csepeg belém az infúzió, és feltolnak az osztályra.
– Ekkor tudatosult önben, hogy nagy a baj?
– Igazság szerint nem erre figyeltem, hanem tudatosan, mindig a következő lépésre koncentráltam. Emiatt pedig egy csipetnyi félelem sem volt bennem.
– Miközben a halál ott ólálkodott a közelében, hogyan volt képes higgadtan tekinteni a helyzetére?
– Tudtam, ha az adott szituációból nem hozom ki a legtöbbet, akkor nem lesz sikerélmény, márpedig ha nincs sikerélmény, akkor egyre rosszabbul leszek, mert az állandó sikerélményszerzés eredményezi a magas szintű önbizalmat. Amikor kritikus helyzetbe kerül valaki, a félelem következtében rengeteg energiát veszít el, miközben olyasmitől fél, ami már bekövetkezett. A kórházban volt egy nagyon érdekes jelenet, amiből a nővérek már tudták, hogy én nem a jajveszékelős, hanem a cselekvő típus vagyok. Az agyvérzést követően huszonnégy órát kellett – volna – feküdnöm, hogy elkerüljek egy esetleges újabb sztrókot, de el kellett mennem a mosdóba. Nagyon izgalmas kérdés, hogy ilyenkor az ember mi mellett dönt: kéri-e a kacsát, csenget-e s tördeli mellé a kezét, vagy a másik utat választja. Én szerettem volna tudni, hogyan funkcionál a jobb oldalam, ami néhány órája még le volt bénulva, ezt pedig csak úgy tudhattam meg, ha felkelek és méltósággal, a saját lábamon kimegyek a dolgomra. Noha nagy volt a kockázat, a nővérek végül rábólintottak. Így kezdődött az öngyógyításom. Ezután pedig mindig kimentem a nővérekhez beszélgetni az osztályos dolgokról, érzelmi konfliktusokról, azok megoldásáról és menetéről.
– Még a kórházban is rendelt?
– Nem rendeltem! Én ott beteg voltam, rövidnadrágban és papucsban álldogáltam, csak épp a nővérkék elmondták a kétségeiket, én meg elmondtam, hogyan lehet kezelni azokat.