Vlagyimir Szolovjov, a Roszkoszmosz és az Energija vállalat emberes rendszereinek főkonstuktőre a Russzkij Koszmosz című szaklappal közölte, hogy az új orosz szolgálati orbitális állomás építése legkorábban 2028-ben kezdődhet meg.
Mint mondta, ha a létesítmény létrehozásáról még az év vége előtt megszületik a döntés, akkor első lépésként 2028-ban a tudományos és energetikai modult fogják felbocsátani az Angara–A5M hordozórakétával. Ezt a csomópont- és a zsilipmodul követ majd.
Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz előző vezetője április végén azt mondta, hogy Oroszország már meghozta a végleges döntést az állomáson folytatott tevékenység fokozatos leállításáról, de konkrét dátumot nem jelölt meg – tette hozzá a lap.
Akkor azt közölte, hogy az orosz fél hatályos kötelezettségvállalásainak megfelelően egy évvel a kivonulás előtt bejelentést tesz majd erről partnereinek. Megjegyezte, hogy a Nemzetközi Űrállomás sorsáról szóló döntés nagyban függ majd az Oroszországban és térségében kialakuló helyzettől.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) február elején közzétett jelentése szerint az űrállomás 2031 januárjában lassú süllyedésbe kezd, majd a légkörbe lépve el fog égni.
Darabjai feltehetően a Csendes-óceán déli részén hullanak majd le.
Rogozin viszont azt állította, hogy az űrállomás már 2030 előtt széteshet, ha nem fektetnek „kolosszális” összegeket a karbantartásába. Emlékeztetett rá, hogy az 1998-ban pályára állított állomás élettartamát eredetileg 15 évben határozták meg. Azt hangoztatta, hogy a nemzetközi létesítményt Oroszország egy „multifunkcionális” állomással kívánja helyettesíteni, amelynek előzetes tervét az Energia nevű vállalat dolgozza ki.
Az eredeti cikk ITT olvasható.
Borítókép: Alekszej Ovcsinyin orosz (balra) és Nick Hague amerikai űrhajós, a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) induló következő, 57-58-as expedíció tagjai, mielőtt megkezdik a kiképzésüket lezáró gyakorlati vizsgát egy Szojuz–TMA űrhajó másában, a csillagvárosi Gagarin Űrhajóskiképző-központban 2018. szeptember 14-én (MTI/EPA/Makszim Sipenkov)