A Csendes-óceánba zuhanhat 2030 után a Nemzetközi Űrállomás

Több mint 30 évvel 1998-as fellövése után az űrállomást 2031 januárjában letérítik pályájáról.

Forrás: MTI2022. 02. 03. 18:13
Világûr, 2021. augusztus 30. Az Európai Ûrügynökség (ESA) által közreadott és a Föld körül keringõ Nemzetközi Ûrállomás (ISS) fedélzetén szolgáltatot teljesítõ Thomas Pesquet francia ûrhajós által készített kép az Ida névre keresztelt trópusi viharról 2021. augusztus 29-én. MTI/EPA/EUROPEAN SPACE AGENCY Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 Az ISS folytatja működését 2030-ig, mielőtt elindul vízi temetőjébe, a Csendes-óceán civilizációtól legtávolabb eső pontjára - idézte a The Guardian online kiadása a NASA közleményét.

Több mint 30 évvel 1998-as fellövése után az űrállomást 2031 januárjában letérítik pályájáról.

Ahogy a pályáját elhagyta, megkezdődik látványos zuhanása, melynek végén vízbe csapódik a Nemo-pontnál, amely nagyjából 2700 kilométerre van a szárazföldtől, és kiszolgált űrállomások, régi szatellitek és más ember alkotta űrszemét temetőhelyeként ismert.

Az űrtemetőt környező, „a megközelíthetetlenség óceáni végpontja” vagy a „dél-csendes-óceáni lakatlan terület” néven is emlegetett régiót az emberi tevékenység teljes hiánya jellemzi. 

A lehető legtávolabbi hely az emberi civilizációtól - írta a NASA.

A hivatal a jövőben az űrkutatást úgy tervezi, hogy kereskedelmi űrhajókon vásárolnak teret és időt tudós űrhajósaiknak.

A tudományos eredmények ünneplése mellett az ISS igazgatója, Robyn Gatens hangsúlyozta, hogy az űrállomás jelenleg „a Föld közeli pályán folyó kereskedelmi jövő megalapozásával foglalkozik.”

A NASA becslése szerint az űrkutatás áthelyezésével űrállomásokról kereskedelmi űrjárműveken bérelt helyekre egyedül a 2031-es évben 1,3 milliárd dollárt (405 milliárd forintot) takarítanának meg. Az összeget a NASA távoli űrbe irányuló projektjeire lehetne fordítani, ami távolabbi és gyorsabb kutatást tenne lehetővé az űrügynökség szerint.

A nagyjából amerikaifutballpálya-méretű ISS 90 percenként kerüli meg a Földet. 2000 novembere óta folyamatosan tartózkodnak rajta űrhajósok.

Eredetileg 15 évre tervezték a működését, de a NASA egy jelentése szerint „erősen bíznak abban, hogy élettartama 2030 végéig" is meghosszabbítható.

1971 óta csaknem 300 darab űrhulladék, köztük legalább öt űrállomás zuhant a vízbe a Nemo-pont környékén, többségük amerikai vagy orosz eredetű volt - írta egy jogi szakfolyóirat, amely az űrhulladék-lerakó környezeti hatásait vizsgálta.

Borítókép: Az Európai Űrügynökség (ESA) által közreadott és a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén szolgáltatot teljesítő Thomas Pesquet francia űrhajós által készített kép az Ida névre keresztelt trópusi viharról 2021. augusztus 29-én (Fotó: MTI/EPA/EUROPEAN SPACE AGENCY)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.