Milyen gondokat okozhat a határozatlanság?
A The Good Place (A jó hely) című tévésorozat egyik szereplőjének, Chidi Anagonye-nek alapvonása, hogy a legegyszerűbb döntéseket sem tudja meghozni – kezdve attól, hogy mit eszik, egészen a társa iránti szeretet kinyilvánításáig. Már maga a választás gondolata is súlyos gyomorfájást okoz neki.
Folyamatos „elemzési bénulásban” szenved, halálát is döntésképtelensége okozta. Miközben az utcán álldogált, és azon töprengett, hogy melyik bárban keresse fel legjobb barátját, az emeleti lakásból légkondicionáló berendezés esett a fejére, és azonnal meghalt.
Amellett, hogy boldogtalanná tette magát, Chidi – amíg élt - ítéleteiben való bizalmatlansága megőrjítette a körülötte lévő embereket. A sorozat főhőse döntésképtelenségével nincs egyedül: a határozatlanság általános vonás.
Míg egyesek nagyon gyors döntéseket hoznak, mások a lehetőségeket mérlegelik – és az is előfordulhat, hogy megpróbálják elkerülni a választást.
Mi a pszichológiai oka a határozatlanságnak? A szorongás vagy a perfekcionizmus váltja ki?
Pszichológusok kimutatták, hogy a határozatlanság gyakran a perfekcionizmus eredménye.
A perfekcionisták tökéletességre törekednek, félnek a rossz döntéssel járó szégyentől vagy megbánástól – ezért halasztják addig a döntések meghozatalát, amíg nem érzik bizonyosnak, hogy helyesen cselekszenek. (És bizonyos esetekben egyszerűen soha nem érik el ezt a magabiztossági szintet.)
A határozatlanság összefüggésbe hozható a szorongással is. Ezen eredmények alapján a határozatlanság nemkívánatos tulajdonságnak tűnik, de a legújabb kutatások azt sugallják, hogy a kontrollált dilemmázásnak jó oldala is lehet – megvéd minket az olyan gyakori hibától, mint a megerősítési torzítás, így
amikor a vacilláló emberek végül ítéletet hoznak, azok általában bölcsebbek, mint amiket a túl gyorsan döntők lépnek meg.
A trükk az, hogy megtanuljuk, mikor kell várni, és mikor kell áttörni a tehetetlenséget – jelent meg a BBC-n. (A megerősítési torzítás lényege, hogy az emberek azokat az információkat részesítik előnyben, amelyek igazolják saját előfeltételezéseiket vagy hipotézisüket, tekintet nélkül az információ igaz vagy nem igaz voltára. Ennek eredményeképpen, az érintettek szelektíven gyűjtenek bizonyítékokat. A döntésükkel ellentétes információk felett átsiklanak, azokat nem veszik figyelembe.)
Milyen előnyei vannak a határozatlanságnak?
Jana-Maria Hohnsbehn és Iris Schneider, a Drezdai Műszaki Egyetem két munkatársa arra a következtetésre jutott, hogy akik nehezen döntenek, azok előbb igyekeznek megbizonyosodni arról, hogy rendelkeznek-e a helyes válaszhoz szükséges információkkal.
Az érintettek közül sokan nyitottabbak azokra a kijelentésekre, amelyek nem egyeznek eredeti álláspontjukkal. Ezek az eredmények azért fontosak, mivel a megerősítési torzítás az egyik leggyakoribb kognitív hibánk, amely megakadályozza, hogy racionálisan elemezzük a bizonyítékokat a személyes kapcsolatainktól a politikai nézeteinkig.
A határozatlanság megóv minket a túlságosan leegyszerűsített gondolkodástól.
Iris Schneider és munkatársának tanulmányai például azt sugallják, hogy a bizonyos helyzetekben határozatlan emberek kevésbé hajlamosak arra, hogy figyelmen kívül hagyják mások viselkedésének kontextusát.