A vízben két verhetetlen, évszázados zseni (Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás), a parton szintén két géniusz (Széchy Tamás és Kiss László), no meg egy akkor még kiapadhatatlannak hitt pénzeszsák (Zemplényi György). Nem csoda, hogy a 90-es évtized eleje ma már úszósportunk valószínűleg soha vissza nem térő aranykoraként tűnik fel. A lehetőségek és az eredmények távoliak ahhoz, hogy túlszárnyalásukban reménykedjünk, de az időpont túl közeli, hogy ne szolgáljanak viszonyítási alapként. Pedig Egerszegi és Darnyi rég nem úszik már, Széchy és Zemplényi az élők sorából is távozott – Kiss László azonban ereje teljében, szövetségi kapitányként készül a következő, sorsdöntő másfél évre.
Beérett versenyzőkben és ígéretekben nincs hiány, de konkurenciában még kevésbé. Az úszás ugyanis a legdinamikusabban fejlődő sportágak egyike, és a fejlett világ egészén hajszolják az eredményeket. Eszement bravúr, ha a magyar versenyzőnél csupán egyetlen jobb akad az egész földkerekségen – Cseh Lászlónál az amerikai Phelps, Gyurta Dánielnél a japán Kitajima, Risztov Évánál az ukrán Klocskova –, de ez is éppen elég ahhoz, hogy ne nyerjünk egyetlen aranyérmet sem. Mint ahogy a 2004-es olimpián vagy a 2003-as világbajnokságon. Pedig nem ehhez szoktunk. Hisz még Darnyi és Egerszegi után is volt Rózsa Norbertünk, Czene Attilánk, később egy Kovács Ágink, aki a 200 mellen szerzett bajnoki címével megmentette a 2000-es olimpia mellett az 1998-as és a 2001-es vb-t is. Ági persze még ma is úszik, de már nem az aranyérem igényével és esélyével, pedig a magánszponzorok számára ez az ingerküszöb. Az állami támogatásról pedig csak borús sejtései vannak beszélgetőpartnerünknek, Kiss Lászlónak is.
– Mi villan be először önnek 2005-ről? Hogy az athéni olimpia utáni vagy a budapesti Eb előtti év, esetleg a montreali vb esztendeje?
– Plusz a budapesti ifi Eb éve. Ami egyrészt a jövő évi felnőtt Európa-bajnokság főpróbája, másrészt szeretnénk minden idők legjobb korosztályos szereplését produkálni, ami a Máltán nyert hét arany ismeretében nem könnyű.
– Hét vagy több ifiarany? Csodaszép! De hol az az egy felnőtt?
– Reméljük, meglesz Montrealban, ha egyáltalán ott rendezik a vb-t. Felvetődött, hogy esetleg Long Beachben, az Egyesült Államok nyugati partvidékén, ahova az akklimatizáció érdekében korábban és drágábban kellene elutaznunk.
– A takarékoskodásnak egy másik módja is ismert: tapasztalatszerző versenyző helyett csak pontszerzőt vagy arra esélyeset kell nevezni.
– Így is lesz. Szűkebb, de terveink szerint pontokat és aranyérmet hozó csapattal megyünk. Nagyobb küldöttséggel az ifi Eb-nek vágunk neki, rendezőként, csakúgy, mint
a 2006-os felnőtt Eb-n, minden számban két versenyzőt indíthatunk. Ez persze felelősség is, hiszen kevés, ha jó az első úszónk, a másodiknak sem szabad „fuldokolnia”.
– Fennáll ennek is a veszélye?
– Dehogy. A mostani csapat nemcsak a 2008-as pekinginek adhatja majd a magvát, hanem három olimpiai cikluson átívelő keretet építünk, amelynek természetesen tagja Cseh Laci, Gyurta és Risztov is.
– Ez csak alfabetikus vagy esélyességi sorrend is?
– Ők a fő reménységek, de ne feledkezzünk meg Jakabos Zsuzsáról, Hosszú Katinkáról, Kiss Gergőről, Bodor Richárdról sem. Kell az eredmény, nehogy a szponzoraink azt gondolják, kútba dobják a pénzüket.
– Annál is inkább, mert máshonnan nemigen dobálóznak. Vagy az úszók kivételezett helyzetet élveznek?
– Az olimpiai pontversenyben a kajakosok és a vívók mögött harmadikként végeztünk, örülnék, ha ez visszatükröződne a költségvetési támogatás elosztásánál is. De egyelőre csak annyit sejtünk, hogy a pénz minden korábbinál kevesebb lesz, és legfeljebb márciusban látunk belőle valamit. Nekünk viszont januárban kell az évet kezdeni. Szombaton 12 fős csapatunk Spanyolországba, egy másik 18 fős pedig Balatonfűzfőre utazhat edzőtáborba, hála a szövetségünk sikeres gazdálkodásának és a támogatóinknak. Mert nélkülük bizony egész máshogyan „úsznánk”.
Új klub. Amit tegnapi számunkban jeleztünk, azt hivatalosan is bejelentették: A Bp. Spartacust elhagyja, de marad a Kőér utcai uszodában a Turi György vezetőedző irányította, Cseh Lászlót és Risztov Évát is foglalkoztató úszóműhely, amely a kerület nevét viselő Kőbánya SC színeiben folytatja tevékenységét. Kedden írtuk meg, s az úszószövetség elnöksége ma döntött arról, hogy Magyarország nem pályázza meg a 2009-es sportági vb rendezését.