Napokon belül, de legkésőbb a jövő héten véglegesül a magyar úszóválogatott olimpiai névsora. Kiss László szövetségi kapitány zsebében egy kiváló, sporttörténelmi hírrel kezdte az Eb-aranyak átszámítását ötkarikás esélyekre, és az úszósportot érintő távlati kérdésekre is válaszolt az MNO-nak.
– Még sohasem volt mind a hat váltószámban magyar egység az olimpián, ez nagyon nagy szó. A 4x100 és 200 méteres férfi és női gyorsváltónk, illetve a férfi 4x100 vegyes stafétája már korábban megszerezte az indulási jogot, de hétfőn kaptunk egy jó hírt a nemzetközi szövetségtől, hogy indulhat a női 4x100 méteres vegyes váltónk is – kezdte a legfrissebbel lapunknak a sikerkapitány, hozzátéve, az utazó keret végleges kialakításakor várhatóan 29 név szerepel majd a listán, ami bár kevesebb, mint a pekingi, a célok mégis növekednek: – Azt, hogy ki milyen helyezésért, éremért úszik, majd ott, az aktuális helyzet fogja eldönteni Londonban, de kijelenthetem, ennek a csapatnak megvan a reális esélye túlszárnyalni a pekingi 3 ezüstérmet, amit Cseh Laci szerzett egymaga.
Valóban, a májusban – a szakvezető szerint éppen jókor – rendezett debreceni kontinensviadal végül beágyazható volt a londoni felkészülésbe, a 9 Eb-arany, valamint a 17 további érem pedig eléggé jól megtölti az angliai kis hátizsákot. Kiss László azért óvatosságra int: az olimpián nem az a mezőny szerepel majd, mint a hazai világversenyen. – Nem voltak itt az amerikaiak és a japánok, ausztrálok sem, viszont aki Európából távol maradt, az magára vessen.
Természetesen tudni akartunk valamit a számszerűsíthető reményekről is, hisz mindenkit az érdekel legjobban, hányszor hallhatjuk a 60 másodpercesre szabott magyar himnuszt a medenceparton. Kiss László először el próbálta viccelni a választ.
– Ha tudnám, akkor szerintem én lennék a delphoi jósda… Ami kirajzolódik, hogy Gyurta Dániel, Cseh László, Hosszú Katinka és Kis Gergő reális eséllyel küzdhet éremért, de hogy milyenért, az a titkolózó amerikaiakon is múlik – utalt ezzel Kiss László arra, hogy az USA-ban az utolsó utáni pillanatban, vagyis e hónap végén tartják azt a válogatóversenyt, ami alapján meghatározzák, ki milyen számban csobbanhat Londonban. Az például Kiss szerint is izgalmas lehet, hogy azon a napon, amikor úszni kell, például Michael Phelps megbetegszik-e, mert ha valami miatt nem jön neki össze a válogató, Cseh Lacinak is eggyel fényesebb érem juthat – igaz, akkor még mindig ott van a hozzájuk erőben nagyon közeli Ryan Lochte is, aki verte is már a műegyetemista magyart, de kapott is ki tőle. Cseh számai: 200 és 400 méter vegyes, 200 méter pillangó.
Cseh magabiztosan nyerte a 200 méteres férfi vegyesúszás döntőjét Debrecenben a májusi Európa-bajnokságon. 1.56:66-os idejénél idén még csak Michael Phelps tudott gyorsabbat úszni, igaz, a rettegett amerikai válogató még hátravan.
400 méter vegyesen sem várható ellenfele Cseh Lászlónak az olimpián, legalább is Európából nem. Érdekesség, hogy az idei világranglistán egyelőre Phelpst és Ryan Lochte-t is megelőzi ebben a számban Laci.
Gyurta, Hosszú, Cseh
Gyurta Dániel érme sem lesz sétagalopp (200 mellen), leginkább a mindenre elszánt japánok miatt, akik közül ketten is (Kitadzsima Koszuke és Tateisi Rio) tudnak olyan időt, mint Dani. Az ő időeredményükről viszont két dolgot fontosnak tart aláhúzni Kiss László: – A világranglistát vezető japánok hazájuk válogatóján mindent bele kellett, hogy adjanak, mert négyen harcoltak a két londoni helyért. Azt se felejtsük el, hogy az olimpia végre Európában van, ami a mieinknek kedvez; most másoknak kell akklimatizálódniuk.
Két durva Gyurta-úszás, erős idegzetűeknek. Az első a sanghaji világbajnokság (2011), a második a római vébé (2009) döntőjéből. Koszuke Kitadzsimával az olimpián is összecsap. Nem lőjük le a poént, mindkét döntőn iszonyú hajrát látunk Gyurta Dánieltől.
A háromszoros debreceni első és számhalmozó Hosszú Katinka esetében azt gondoltuk kicsikarni a szövetségi kapitánytól, hogy melyik versenyszámában van a legnagyobb „luk”. – Talán a 400 méteres vegyesúszást mondanám, ahol a brit Hannah Mileyval, az ausztrál Stephanie Rice-szal kell megmérkőznie majd, de Ázsiából is lesz ellenfél azért. Az ő esetében és Daninál is az a fő kérdés, hogy a kulcspillanatokban mellettük lehetnek-e a legfontosabb személyek, az edzők; tudni kell, hogy 10 edzői helyünk van az olimpia úszószámaihoz – figyelmeztet Kiss László.
Hosszú Katinka az Európa-bajnokság döntőjében, 400 m vegyesen. 4.33-on belüli időt idén eddig hárman tudtak, ő az egyik, Hannah Miley a másik és egy rettegett kínai, Rongrong Cseng a harmadik (utóbbié a legjobb idő 2012-ben).
A kapitányt szembesítettük Turi György, Cseh László edzőjének szavaival, miszerint erre az olimpiára Cseh kérhetett mesterétől: készítse fel úgy, hogy olimpiai bajnok lehessen. Mint arról beszámoltunk, Turi György nem tudja megígérni Csehnek, hogy képes lesz erre, Kiss László mindenesetre nem tartja annyira elvetemültnek Laci ötletét. – Cseh László olyan elszántsággal küzd a céljáért, mint még soha. Európában nem verték meg hosszú ideje, és biztos vagyok benne, hogy most valami nagyot akar alkotni. Igazából az ő esetében is azt mondom, mint mindenkiében: ha sikerül az egyéni legjobbját megúsznia Londonban, edzőjének egy szava sem lehet rá. Hogy ez mire lesz elég…?
Csehvel egyébként még egy „tesztet” végigvittek az Eb-n: azzal, hogy 400 és 200 méter vegyesen, illetve 200 méter pillangón is versenyeztették, megtudták, hogyan reagál az erőltetett versenyritmusra. Emlékezhetünk, három arany lett belőle Debrecenben, illetve nem túlságosan acélos időeredmények, ezt ki kell mondani.
Kiss László két számnál is nehezen döntötte el, mi lészen; – A 200 méteres női vegyesben és gyorsban is végül Jakabos Zsuzsanna húzta a legrövidebbet, Hosszú Katinka és Verrasztó Evelyn indul, utóbbiban Verrasztó mellett Mutina Ági megy.
Mit gondol Orbán kijelentéséről?
Arra azért mindenkit kér, bátran figyeljük ifjúsági olimpiai bajnokaink, Kapás Boglárka, Bernek Péter, illetve Biczó Bence teljesítményét, ők ugyanis már megmutatták oroszlánkörmeiket májusban, a felnőtt mezőnyben gyakorlatilag teljesen ismeretlenként. Kiss László e mentén rámutat, vége már az úszósport fővárosi hegemóniájának, szép lassan kinőtt 9 vidéki műhely, ahonnan világklasszisok „termelődtek” ki. Amikor a sikeredző és -kapitány erre tért, megkérdeztük már Orbán Viktor miniszterelnöknek arról az Eb után tett nyilatkozatáról, mely szerint itthon lehet és kell is tartani tehetségeinket, segítve őket, hogy élsport mellett is folytathassák egyetemi tanulmányaikat.
– Maximálisan egyetértek azzal, hogy az öt, úgynevezett látványsportágon kívül egyéni sportágak is profitálhatnak a kedvezményből. A szeptembertől induló fejlesztési programon dolgozik egyébként most is folyamatosan Szabó Tünde szövetségi alelnök, sokat téve azért is, hogy az egyetemek megtalálják, milyen segítséget tudnak nyújtani. Emellett igyekeznek rendezni az edzők fizetéseit is. Tágabb értelemben ide tartozik a heti 5 testnevelésóra kezdeményezése is, amit szintén a legmesszebbmenőkig támogatok – tette egyértelművé Kiss László. És akkor a kényes kérdés: itthon tarthatóak azok a tehetségek, akik „kint” esetleg sokkal jobb körülmények között készülhetnek. – Hosszú Katinka kivétel, mert ő szépen dolgozik, de az élet nem igazolta, hogy aki kimegy, jobb lesz. Itt van Batházi István esete, no meg Kovács Ágié.
A válogatott a mostani Budapest bajnokság után három csoportra oszlik, így készül tovább. Gyurta Dánielék Hódmezővásárhelyre mennek június 24-én, és egészen július 20-ig ott lesznek elszigetelve. A fűzfői csoport – Cseh Lászlóval, Kis Gergővel az élen – 8-án a segítőjével érkező Hosszú Katinkát is fogadva készül, egészen 21-éig. És akkor van még egy egri csoportunk is Jakabos Zsuzsannával és a két Verrasztóval, ők július elejétől az olimpiai indulásig (július 24.) edzenek együtt.