Éjfélkor indul útjára a gyönyör

Hatvanéves emlék: Madridban az 1953-as angol–magyarral állítják párhuzamba az éjszakai Brazília–Spanyolország Konföderációs Kupa-döntőt. Juanma Trueba, az AS szerkesztője egekig magasztalja Puskásékat.

Gáll András
2013. 06. 30. 18:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Spanyolország a nagy favorit – már csak egyvalami hiányzik, győzni a Maracanában” – ezzel a címmel kezdődik a négy közül az egyik spanyol sportnapilap múltidéző-beharangozója, amely így folytatódik: „A mérkőzés szimbolikus jelentőségű, és akkora lehet a hatása, mint amekkora az 1953. november 25-én a Wembley-ben játszott Anglia–Magyarország (3–6) mérkőzésnek volt”.

Éjfélkor indul útjára a gyönyör, ekkor kezdődik a riói Maracanában a finálé, Spanyolország azt az egyetlen címet célozza meg, amely még hiányzik a gyűjteményéből az öt év alatt besepert két Eb- és egy vb-arany mellett. De magánál a trófeánál sokkal fontosabb lenne a győzelem Brazília felett, méghozzá annak otthonában, a Maracanában. Ezzel a megannyi trófea mellett egy szimbólum is Spanyolországé lenne.

A halhatatlansághoz nem elég serlegeket nyerni, ahhoz egy olyan transzcendentális diadalra is szükség van, amilyen eddig csak egyetlenegy volt a futballtörténelemben: a magyar válogatott 6–3-as győzelme a sportág alapítói – és odahaza addig veretlen ősatyjai – felett annak ősi fészkében, hatvan évvel ezelőtt (majd utána egy 7–1 a Népstadionban ). Az a 6–3 – legalábbis az AS szerkesztője szerint – nagyobb jelentőségű volt, mint az eddigi összes világbajnoki döntő együttvéve. Az a hatvan évvel ezelőtti 6–3 a XX. század mérkőzéseként vonult be a történelembe, a ma éjszakai a XXI. századé lehet.

A párhuzam nem is lehetne tökéletesebb: ami Anglia volt akkor, az most Brazília, Magyarország szerepét Spanyolország játsza(ná), a Wembley pedig átment egy metamorfózison, és most Maracana a neve. Anglia feltalálta a futballt, Brazília pedig kicsinosította, kisuvickolta.

És a spanyolok pontosan tudják: Az évszázad mérkőzését csak idegenben lehet lejátszani Már csak egy apróság hiányzik: meg is kéne nyerni.

Hatvan éve Puskáséknak sikerült.

Vajon Iniestáéknak is sikerülni fog?!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.